Ratujmy Kubana! Licealiści powstrzymują Straż Graniczną

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 14:46
Warszawski uczeń, pochodzący z Kirgistanu Kuban, ma zostać wraz z rodziną deportowany. W obronie uchodźców stanęli rówieśnicy licealisty i deklarują, że nie odpuszczą, póki nie zapadnie ostateczna - pozytywna decyzja.
Audio
  • Rodziny Kubana Turanbajewa przed deportacją bronią warszawscy uczniowie (Sygnały dnia/Jedynka)
Za Kubanem Turanbajewem stoją koledzy i nauczyciele, ale tysiącom innych uchodźców brakuje wsparcia. W całej Polsce odbywają się marsze poparcia dla ich przyjęcia w Polsce
Za Kubanem Turanbajewem stoją koledzy i nauczyciele, ale tysiącom innych uchodźców brakuje wsparcia. W całej Polsce odbywają się marsze poparcia dla ich przyjęcia w PolsceFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Wiążę swoją przyszłość z Polską. Chcę tu skończyć studia i żyć - deklaruje Kuban Turanbajew. Wraz z rodzicami i dwoma młodszymi braćmi zbiegł z Kirgistanu, gdzie grozi im niebezpieczeństwo. - Gdy zmieniła się władza, przyszedł moment lustracji. Byłam prześladowana, zatrzymana, było zagrożenie życia - wspomina mama licealisty.

Serwis specjalny
imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

Mimo to polskie władze azylowe potraktowały Turanbajewów jako migrantów ekonomicznych. Przepychanki prawne trwające od 2012 roku zakończyły się wydaniem decyzji o deportazji, od której uchodźcy się odwołali. Rodzina czeka na ostateczne postanowienia dotyczące swego losu, ale koledzy i nauczyciele Kubana nie chcą być bierni. Napisali petycję, a odzew zaskoczył wszystkich...

Co o Kubanie mówią jego nauczyciele i czym jest prawo do pobytu humanitarnego, które pozwoliłoby rodzinie Turanbajewów pozostać w Polsce - dowiesz się z nagrania audycji.

***

Przygotował: Krzysztof Horwat

Data emisji: 15.09.2015

Godzina emisji: 6.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Sygnały Dnia"

asz/kd

Czytaj także

Poseł PiS o problemie uchodźców: trzeba twardo bronić swoich interesów

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 09:04
- Próbuje się nas ustawiać w roli młodszego, słabszego, głupszego "brata do bicia". Nie powinno być na to zgody - tak do unijnych prób rozwiązania sprawy uchodźców odniósł się w "Sygnałach dnia" poseł PiS Joachim Brudziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Imigranci w Europie. Tadeusz Iwiński: pomagajmy państwom ościennym

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 13:17
Prof. Tadeusz Iwiński z SLD radził w radiowej Jedynce, by Polska wysyłała swoich specjalistów ds. imigrantów do Włoch i Grecji, do których przybywa ich największa liczba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ilu uchodźców trafi do Polski? Szef BBN zabrał głos

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 08:11
- To suwerenna decyzja Polski i nie powinna podlegać automatyzmowi narzucanemu z zewnątrz - tak o sprawie uchodźców mówił w "Sygnałach dnia" Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
rozwiń zwiń