Minister zdrowia Marian Zembala: geriatria zaczyna nobilitować medycynę

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 08:18
- Powołanie Instytutu Geriatrii jest jednym z wielu elementów świadczących o tym, jak wielką wagę przywiązujemy do seniorów - mówi w "Sygnałach dnia" minister zdrowia Marian Zembala.
Audio
  • Marian Zembala o geriatrii i tzw. śmieciowym jedzeniu w szkołach (Sygnały dnia/Jedynka)
Marian Zembala
Marian ZembalaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W czwartek obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, czyli tej grupy społeczeństwa, która - według danych GUS i Eurostatu - dynamicznie rośnie. Prognozy demografów mówią, że do 2020 r. seniorzy będą stanowić blisko 25 proc. polskiego społeczeństwa. Premier Ewa Kopacz podsumowując w środę (30.09) rok działalności swojego rządu, wśród sukcesów wymieniła powstający Narodowy Instytut Geriatrii, który kompleksowo zajmie się opieką medyczną seniorów.

Marian Zembala podkreślając sukcesy rządu w dziedzinie geriatrii mówi, że zakończony został etap przygotowań do powołania Instytutu. Poinformował także, że Polska, jako jedna z pierwszych w Europie uruchamia, po serii pilotażowej, telekonsultacje ze wsparciem geriatrycznym. - Zabrzański model telekonsultacji zaczyna przynosić konkretne rezultaty, bo dwuletnie doświadczenie pilotażu kardiologicznego i diabetologicznego jest znakomite - przekonuje minister zdrowia.

Gość Jedynki poinformował także, że rusza program skróconej ścieżki szkolenia w zakresie geriatrii. - Model ten spotkał się z dużym zainteresowaniem. Pozwala dać tytuł środowisku doświadczonych internistów. Geriatria staje się specjalnością, która zaczyna nobilitować medycynę - podkreśla prof. Zembala

Minister zdrowia mówił także, jak ważne było wycofanie ze sklepików i stołówek szkolnych tak zwanego śmieciowego jedzenia.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Marian Zembala (minister zdrowia)

Data emisji: 01.10.2015

Godzina emisji: 7.18

kh/pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Polska - to nie jest kraj dla starych ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 15:30
- W Skandynawii istnieją nawet uniwersytety dla seniorów. Mogą się uczyć i rozwijać. Starość jest tam dobrze widziana, ludzie nie są wypychani ze społeczeństwa - mówiła w Jedynce psycholog Justyna Dąbrowska.
rozwiń zwiń