X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Inka" będzie miała pomnik w Warszawie. "Jest potrzeba społeczna upamiętniania bohaterów"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 08:44
Według wiceprezesa IPN dr. Pawła Ukielskiego największą radość budzi to, że pomnik Danuty Siedzikówny "Inki" w Warszawie to inicjatywa społeczna.
Audio
  • Dr Paweł Ukielski, wiceprezes IPN o bohaterskiej postawie Danuty Siedzikówny (Sygnały dnia/Jedynka)
Danuta Siedzikówna została zabita  28 sierpnia 1946 r.
Danuta Siedzikówna została zabita 28 sierpnia 1946 r. Foto: Kekator/Wikipedia/Domena publiczna

- To nie żadna potężna instytucja państwowa, tylko ludzie chcieli upamiętnić osobę, która żyła bardzo krótko, ale zachowała się godnie i tak jak należy - powiedział dr Ukielski w radiowej Jedynce. - To jest dla mnie najważniejsze, że udało się w ostatnich latach obudzić potrzebę społeczną upamiętniania polskich bohaterów - dodał.

Pomnik Danuty Siedzikówny, pseudonim "Inka", sanitariuszki V Wileńskiej Brygady AK stanie w sobotę w Warszawie między kościołem św. Stanisława a szkołą im. Piotra Skargi.

Serwis specjalny
Żołnierze wyklęci 1200.jpg
Żołnierze Wyklęci

Będzie to replika pomnika "Inki", który stoi w Krakowie.

Zdaniem Pawła Ukielskiego, Danuta Siedzikówna zasłużyła na upamiętnienie "niezłomną postawą wobec zła absolutnego, jakim był komunistyczny terror". Gdy wybuchła wojna, "Inka" miała 11 lat. W 1943 roku straciła oboje rodziców, a jako 15-latka wstąpiła do AK. Po ciężkim śledztwie została skazana na śmierć. Zdążyła jeszcze przekazać gryps, w którym pisała:" Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba".

Gość Jedynki wyjaśnił, że choć była niepełnoletnia zginęła, ponieważ była częścią oddziału leśnego uznawanego przez komunistów za bandę. Jak dodał, było to ostrzeżenie, jakie komuniści chcieli przekazać walczącym z nimi partyzantom. Danutę Siedzikównę pochowano w bezimiennym grobie w Gdańsku. Znaleziono go dopiero w ubiegłym roku.

Obelilsk poświęcony pamięci Inki zostanie odslonięty również w Kartuzach na Pomorzu.

Jak w takich sytuacjach wyglądają prace poszukiwawcze i identyfikacja bohaterów? W jaki sposób może pomóc w tym rodzina? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: dr Paweł Ukielski (wiceprezes IPN)

Data emisji: 03.10.2015

Godzina emisji: 7.18

bk/ag

Komentarze1
aby dodać komentarz
zur50@wp.pl2015-10-03 09:58 Zgłoś
Wydaje się, że w takiej informacji powinno się podawać również nazwisko bandyty z KBW, który Inkę zamordował.

Czytaj także

Ginęli za wolną Polskę. Poszukiwanie prawdy na "Łączce" trwa

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 11:55
Czy możemy zapomnieć o tych, którzy z miłości do Polski zostali zamordowani przez komunistycznych oprawców? Odpowiedź znajdziemy we właśnie wydanej książce Karoliny Wichowskiej pt. "Łączka", dokumentującej prace nad identyfikacją Żołnierzy Wyklętych, pochowanych na warszawskich Wojskowych Powązkach.
rozwiń zwiń