W weekend podglądamy i liczymy ptaki

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 07:55
Jak co roku w pierwszy weekend października Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) organizuje Europejskie Dni Ptaków.
Audio
  • Europejskie Dni Ptaków służą poszerzaniu wiedzy o ptakach i ich liczeniu (Sygnały dnia/Jedynka)
Puchacz
PuchaczFoto: pixabay

Jesień z nami i ptaki masowo odlatują na zimowiska. Powrócą za kilka miesięcy, więc OTOP  zaprasza wszystkich do wspólnego obserwowania i liczenia ptaków, które zbierają się do zimowych odlotów.

Czytaj także:
bocian1200.jpg
Spada liczba bocianów w Polsce

Europejskie Dni Ptaków i podobne im akcje (choćby kwietniowy Międzynarodowy Dzień Ptaków) mają podobny cel, głównie edukacyjny. - Żeby coś chronić warto najpierw dowiedzieć się, co mamy. Coraz więcej ludzi interesuje się ptakami i chciałoby rozpoznawać te gatunki, które są blisko człowieka - mówi Katarzyna Groblewska.

Odbędzie się również liczenie ptaków. W ubiegłym roku podczas takiej akcji udało się w Polsce zaobserwować 200 tysięcy ptaków ponad stu gatunków. Gość radiowej Jedynki ma nadzieje, że w tym roku będzie więcej obserwacji, gdyż w naszym kraju zgłoszono ponad 160 wycieczek. W całej Europie ptaki będzie liczyć kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Katarzyna Groblewska mówi, jakie czynniki powodują, że jest coraz mniej wróbli w naszych miastach. Z rozmowy można dowiedzieć się również, dlaczego na polskich łąkach nie ma już dropi i jak w Polsce jest realizowana ochrona ptaków.  

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: Katarzyna Groblewska (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków)

Data emisji: 3.10.2015

Godzina emisji: 7.18

ag/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świat bez sikorki? "Ma ona takie samo prawo do ziemi jak ludzie"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 05:00
- Żyjemy w czasach mocno antropocentrycznych, kiedy interesuje nas tylko to, co nasze, co ludzkie. Myślę, że nie mamy moralnego prawa do tego, by pozbawiać ziemię sikorek, a jednak to, co teraz robimy wprost do tego prowadzi - mówi Jacek Karczewski, prezes stowarzyszenia Ptaki Polskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ćwierkający początek wiosny. Poznajesz te głosy?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 13:56
Który ptak potrafiłby dolecieć na Księżyc, jakie gatunki są najwierniejsze, dlaczego dzięcioł stuka i co sójka ma wspólnego z... koniem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

SOSKarpaty. Powiedz "nie", pomóż uratować unikatową puszczę

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2015 15:23
- Zależy nam, by jak najwięcej osób jeździło w Karpaty wschodnie i mogło oglądać przyrodę nie zniszczoną. Tymczasem drogi leśne szatkują obszar Puszczy Karpackiej, a budowane są tylko po to, by wywozić drewno - wyjaśnia Paweł Średziński z WWF.
rozwiń zwiń