Warto pójść na grzyby. Są nawet trufle

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2015 13:06
W lesie są grzyby, choć zbiory nie są tak obfite jak w poprzednich latach. Różnie jest też w różnych regionach.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/domena publiczna

Po wyjątkowo upalnym i suchym lecie mało kto spodziewał się, że w tym roku grzybiarze będą mieli co zbierać. A jednak! Późniejsze deszcze i utrzymująca się ostatnio dość wysoka temperatura spowodowała, że warto wybrać się do lasu.

Grzyboznawca Małgorzata Czyżewska mówi, gdzie są grzyby. Radzi również, jak je zbierać, aby się nie zatruć. - A nawet kiedy nie znajdziemy grzyba, warto wybrać się do lasu, aby odetchnąć świeżym powietrzem i podziwiać jesień, bo liście się już przebarwiły - mówi.

Czytaj także:
grzyby kurki 1200.jpg
Wszystko, co musisz wiedzieć na temat grzybów

Okazuje się, że rydze będzie można zbierać do listopada. W lasach można też teraz spotkać prawdziwki i opieńki. Gość Jedynki ujawnia, że w Polsce można też zbierać trufle.

Polacy powinni doceniać, że można wejść do lasu na grzybobranie. W niektórych państwach np. we Włoszech i Hiszpanii trzeba wykupić pozwolenie na zbieranie, a jak się uzbiera za dużo, to można zapłacić karę.

Gość Jedynki apeluje też, żeby nie śmiecić w lesie, nie wjeżdżać autem do lasu i zachowywać się w sposób, który nie będzie naruszał spokoju zwierząt.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość:  Małgorzata Czyżewska (Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych)

Data emisji: 24.10.2015

Godzina emisji: 8:15

ag/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grzyb trujący zawsze pozostanie trujący

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 17:52
Rokrocznie słyszymy o przypadkach zatruć po zjedzeniu świeżych, dopiero co zebranych grzybów. Nic nie słychać natomiast o zatruciach spowodowanych zjedzeniem grzybów suszonych, choć nie można wykluczyć, że w całej ich masie także grzyby trujące trafiają do suszenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpańska policja walczy z "grzybowymi mafiami"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 16:20
"Grzybowymi mafiami" określane są zorganizowane grupy grzybiarzy, które przeczesują lasy. Dziennie są w stanie zebrać nawet tonę grzybów, które potem sprzedają hurtowniom i prywatnym odbiorcom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabójczy nalot. Jaka pleśń nam nie służy?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 13:39
Z grzybami, jak z cholesterolem - są dobre i złe. Nie każdy nalot na żywności powinien nas cieszyć niczym pleśń na serze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" na grzybobraniu. ABC grzybiarza

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2015 17:07
Jak co roku pojechaliśmy do Długosiodła koło Wyszkowa na grzyby. Choć tegoroczne lato jest wyjątkowo suche, to w miejscowych lasach grzybów był dostatek.
rozwiń zwiń