Prezes IPN: nie wyobrażam sobie, aby nie można było kochać Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 08:17
- Patriotyzm skłania nas do poczucia wspólnoty – mówił w "Sygnałach Dnia" prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński.
Audio
  • Prezes IPN: umiłowanie ojczyzny źródłem patriotyzmu (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: panthermedia

W Święto Niepodległości Kamiński tłumaczył, że źródłem patriotyzmu jest "umiłowanie ojczyzny", a z niego wynikają różne zobowiązania, m.in. do codziennej sumiennej pracy i służby na rzecz dobra wspólnego. - Jest to też zobowiązanie do pamięci o poprzednich pokoleniach, o ich dokonaniach, o ich poświęceniu, któremu dziś zawdzięczamy naszą wolność i niepodległość – podkreślił.

Szef IPN mówił, że formą patriotyzmu jest nawet kibicowanie i śpiewanie hymnu podczas sportowych imprez. Dodał jednak, by na tym nie poprzestawać. - Bycie patriotą zobowiązuje nas do pewnych działań nie tylko od święta - powiedział.

Łukasz Kamiński podkreślał, że w dniu Święta Niepodległości mamy możliwość przeżywania go na różne sposoby. Jedyni chcą uczestniczyć w Marszu Niepodległości, inni w Biegu Niepodległości, ku pamięci "Inki", nad którym patronat objął Instytut Pamięci Narodowej.

- Mamy kilka takich dni w roku, 11 listopada jest jednym z najważniejszych z nich, kiedy przede wszystkim powinniśmy dążyć do poczucia wspólnoty ponad bieżącymi podziałami. Patriotyzm łączy nas bez względu na najgłębsze współczesne podziały – powiedział Kamiński.

Prezes IPN mówił też Marszu Niepodległości, filmie Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń" oraz o pogrzebie "Inki".

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: Łukasz Kamiński (szef IPN)

Data emisji: 11.11.2015

Godzina emisji: 8.17

pp/tj

Czytaj także

Obchody Dnia Niepodległości: marsze, biegi, rekonstrukcje historyczne

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 11:11
Patriotyczne marsze, parady, rekonstrukcje historyczne i biegi niepodległościowe odbywają się w różnych polskich miastach w środę, w Dniu Niepodległości.
rozwiń zwiń