Prezydent Andrzej Duda: niepodległość jest zobowiązaniem dla wszystkich Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 18:40
- Dzięki niepodległości mamy prawa jako obywatele. O to walczyli nasi pradziadowie - mówił w "Sygnałach dnia" prezydent RP.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda: niepodległość jest zobowiązaniem dla wszystkich Polaków (Sygnały dnia/Jedynka)
W Święto Niepodległości prezydent Andrzej Duda udzielił obszernego wywiadu radiowej Jedynce
W Święto Niepodległości prezydent Andrzej Duda udzielił obszernego wywiadu radiowej JedynceFoto: Kancelaria Prezydenta RP

Andrzej Duda przypomniał o położeniu geopolitycznym Polski i trudnych doświadczeniach Polaków jak zabory i II wojna światowa. – Niepodległość i wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją zawsze budować, doglądać jej i wzmacniać ją. Stąd kwestia dobrze prowadzonej polityki zagranicznej i spraw krajowych - powiedział Prezydent RP.

Jego zdaniem niepodległe państwo powinno być silne dobrym systemem prawnym, wewnętrznym ustrojem ale także gospodarką i dobrobytem społeczeństwa. - Drugą stroną jest budowanie potencjału militarnego. Jesteśmy w NATO i to nas wzmacnia, ale Sojusz Północnoatlantycki jest silny, gdy silni są jego członkowie - tłumaczył gość Jedynki.

Zobacz także
SD Duda1200.jpg
Decyzja prezydenta ws. pierwszego posiedzenia Sejmu

Prezydent RP wyjaśniał, że naturą demokracji są spory. - Istota rzeczy polega na tym, aby był to spór twórczy, a nie destrukcyjny. Istnieją wartości nadrzędne, jak niepodległość, państwo, sprawiedliwe społeczeństwo i system prawny. Wokół tych pryncypiów powinniśmy się skupiać. Możemy mieć różne poglądy co do metod jakimi należy dążyć do tych celów, ale w sprawach najważniejszych powinniśmy stanowić jedność. Dla narodu państwo powinno być rzeczą najważniejsza. Narody, które straciły państwo, dobrze to rozumieją - podkreślił Duda.

W kontekście Święta Niepodległości prezydent RP mówił także o stosunkach Polski z Ukrainą i Rosją. Wyjaśnił również, że nie zmieni daty pierwszego posiedzenia Sejmu. Wyraził zastrzeżenia ws. wyboru nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Przemysław Szubartowicz

Gość: Andrzej Duda (prezydent RP)

Godzina emisji: 8.30

Data emisji: 11.11.2015

tj/mg

>>>Zapis całej rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą

Czytaj także

Andrzej Duda nie przyjął zaproszenia na Marsz Niepodległości. "11 listopada będzie obchodzony przez prezydenta zgodnie z tradycją"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 13:52
Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza i lokalne uroczystości w Białej Podlaskiej - to niektóre punkty obchodów Święta Niepodległości, w których weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Nie będzie marszu "Razem dla Niepodległej", prezydent nie skorzystał też z zaproszenia na Marsz Niepodległości.
rozwiń zwiń