X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jerzy Stępień: podważanie działalności TK to atak na konstytucję

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 10:03
- Trybunał Konstytucyjny i konstytucja są elementami dobra wspólnego, państwo jest dobrem wspólnym. Nie może być naginane pod interesy takiego, czy innego ugrupowania - mówił w "Sygnałach dnia" były prezes TK.
Audio
  • Jerzy Stępień o decyzji prezydenta ws. zaprzysiężenia sędziów Trybunału Konstytucyjnego (Sygnały dnia/Jedynka)
Jerzy Stępień
Jerzy StępieńFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Od poniedziałku Trybunał Konstytucyjny nie ma pełnego składu, który przewiduje konstytucja w liczbie 15 sędziów. Roman Hauser, Andrzej Jakubecki i Krzysztof Ślebzak nie mogą rozpocząć sprawowania funkcji, bo ich ślubowania nie odebrał prezydent Andrzej Duda. Jak tłumaczył, ich wybór przez Sejm poprzedniej kadencji obarczony jest wadą. Nie zgadzają się z nim jednak byli prezesi TK, którzy wydali w tej sprawie oświadczenie.

Jerzy Stępień przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny jest jedynym organem, który może uchylić niekonstytucyjną ustawę. - Gdyby konstytucja nie miała gwarancji w postaci TK to byłaby zbiorem pobożnym życzeń, a nie aktem normatywnym. To tak, jakbyśmy uchwalili Kodeks karny i powiedzieli przestępcom, aby się z nim zapoznali. Musi być organ sadowy dbający o to, aby prawo było stosowane. Na poziomie konstytucji jest nim TK - powiedział prawnik.

Jego zdaniem prezydent jako organ władzy wykonawczej powinien zrealizować to, co Sejm zdecydował. - Nie ma innego wyjścia. Musi to zrobić, bo w przeciwnym przypadku trzeba będzie powiedzieć, że łamie prawo. Nie chcielibyśmy mieć prezydenta, który tak się zachowuje. Zamieszanie jest niepotrzebne - stwierdził gość Jedynki.

Oprócz Stępnia pod oświadczeniem podpisali się wszyscy byli prezesi TK: prof. Marek Safjan, Bohdan Zdziennicki i prof. Andrzej Zoll. - Wszyscy uznaliśmy, że ta sytuacja jest niepokojąca i wymaga naszej interwencji. Tylko w takich przypadkach wypowiadamy się jako byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego - podkreślił prawnik.

Co zrobić, by na przyszłość uniknąć podobnych sytuacji?  O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Jerzy Stępień (były prezes Trybunału Konstytucyjnego)

Godzina emisji: 8.40

Data emisji: 12.11.2015

tj/pg

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trybunał Konstytucyjny w niepełnym składzie. To "wywołuje najwyższy niepokój" byłych sędziów TK

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 20:20
Od poniedziałku Trybunał Konstytucyjny nie dysponuje 15-osobowym składem sędziowskim przewidywanym w konstytucji. "Żadna okoliczność nie może być przywołana jako uzasadnienie dla braku umożliwienia złożenia ślubowania przez sędziów wybranych przez Sejm" - głosi oświadczenie byłych prezesów Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń