Minister sprawiedliwości popiera decyzję prezydenta: Mariusz Kamiński jest niewinny

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 09:45
Mariusz Kamiński działał legalnie, a wydany na niego wyrok był skrajnie niesprawiedliwy. W ten Zbigniew Ziobro odniósł się w "Sygnałach dnia" do ułaskawienia przez prezydenta byłego szefa CBA, a obecnie koordynatora ds. służb specjalnych.
Audio
  • Szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o decyzji prezydenta ws. ułaskawienia szefa CBA (Sygnały dnia/Jedynka)
Zbigniew Ziobro
Zbigniew ZiobroFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

W marcu Mariusz Kamiński został skazany na karę 3 lat więzienia i 10 lat zakazu zajmowania stanowisk publicznych. Sędzia uznał, że kierując CBA Kamiński przekroczył uprawnienia i zezwolił na nielegalne działania operacyjne Biura podczas afery gruntowej. Wyrok był nieprawomocny, a polityk się od niego odwołał.

W kwestii oceny wyroku dla Mariusza Kamińskiego Zbigniew Ziobro zgadza się z uzasadnieniem prezydenta Andrzeja Dudy. Minister sprawiedliwości powiedział, że działania CBA w sprawie afery gruntowej były "w pełni legalne zasadne i konieczne". - Ich celem było przeciwdziałanie korupcji - zaznaczył.

- Marcowy wyrok sądu był skrajnie niesprawiedliwy i motywowany polityczne. Powodował on to, że grupa bardzo doświadczonych funkcjonariuszy polskiego państwa tak naprawdę nie mogła przez długi czas wykonywać swoich obowiązków - walki z przestępczości i korupcją. (…) Wyrok w pierwszej instancji uniemożliwiał także Mariuszowi Kamińskiemu dostępu do informacji tajnych - dodał.

Zbigniew Ziobro podkreślił, że w tej samej sprawie orzekały też inne sądy, wydając wyroki korzystne dla polityka PiS. - Sprawę afery gruntowej i działań CBA badały trzy różne składy niezwisłych sądów i trzykrotnie dochodziły do wniosku, że operacja Centralnego Biura Antykorupcyjnego była w pełni legalna i zasadna - dodał.

Zdaniem ministra sprawiedliwości sędzia, który wydał marcowy wyrok, został powołany z pominięciem procedur. Dlaczego? O tym również w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości)

Godzina emisji: 8.17

Data emisji: 18.11.2015

aj/tj

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 20:38
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i byłych funkcjonariuszy biura skazanych za działania w tzw. "aferze gruntowej", m.in. wiceszefa Macieja Wąsika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PO o ułaskawianiu Mariusza Kamińskiego: to standardy białoruskie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 21:10
Instrumentalne traktowanie prawa, smutny dzień - tak politycy PO ocenili decyzję prezydenta o ułaskawieniu b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Według nich, jest to łamanie konstytucji, które może stać się podstawą do postawienia Andrzeja Dudy przed Trybunałem Stanu.
rozwiń zwiń