Cezary Grabarczyk: uchwały Sejmu są niekonstytucyjne

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 08:46
Sejm przyjął uchwały stwierdzające brak mocy prawnej wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego przez Sejm poprzedniej kadencji. W proteście Platforma Obywatelska nie wzięła udziału w głosowaniach nad tymi uchwałami.
Audio
  • Poseł PO Cezary Grabarczyk wyjaśnia dlaczego uchwały Sejmu są niekonstytucyjne i dlaczego na koniec kadencji starego Sejmu wybrano pięciu sędziów TK (Sygnały dnia/Jedynka)
Cezary Grabarczyk
Cezary GrabarczykFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Poseł PO Cezary Grabarczyk wyjaśnia, że jego partia nie uczestniczyła w głosowaniach ponieważ Sejm nie ma prawa podejmowania tego typu uchwał. - Nie ma w konstytucji, ani w regulaminie Sejmu przepisów, które pozwalałyby Sejmowi podejmować uchwały, które uchylałyby wcześniej dokonany skutecznie wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego - tłumaczy poseł.

Czytaj także:
Trybunał Konstytucyjny free 1200.JPG
Spór o Trybunał Konstytucyjny. "Sędziowie wchodzą w buty niezależności i nie mają przymiotu partyjnego"

Dodaje, że Platforma, a także dwa inne kluby opozycyjne podnosiły brak podstaw do tego typu działania. - Zwracaliśmy uwagę panu marszałkowi, że wadliwy jest również tryb procedowania - mówi gość Jedynki. Uchwały w Sejmie pojawiły się dopiero po południu, posłowie nie otrzymali żadnych ekspertyz, które potwierdzałyby stanowisko marszałka, że Sejm ma prawo ich procedowania. Ponieważ stanowisko opozycji nie zostało przyjęte, to PO opuściła salę obrad.

Cezary Grabarczyk zwraca uwagę, że w historii każdego narodu są wydarzenia, które wyznaczają pewne granice. - Mogą to być momenty wzniosłe, jak uchwalenie Konstytucji 3 maja, ale mogą być też tak haniebne, jak ten wczorajszy, gdy zostało pogwałcone prawo i konstytucja, a Sejm ostatecznie uchwalił pięć uchwał, które są niekonstytucyjne i prowadzą do pogłębienia stanu niepewności, co do przyszłości Trybunału Konstytucyjnego - mówi poseł.

W nagraniu audycji Grabarczyk szczegółowo wyjaśnia, dlaczego poprzednia koalicja zdecydowała się na wybór pięciu sędziów.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Cezary Grabarczyk (poseł Platformy Obywatelskiej)

Data emisji: 26.11.2015

Godzina: 7.40

ag/tj

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Debata w Sejmie. PiS chce unieważnienia wyboru 5 sędziów TK wybranych przez poprzedni Sejm

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 22:42
Sejm nie zgodził się na zarządzenie przerwy przed dyskusją nad uchwałami dotyczącymi wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Tym samym rozpoczęła się debata nad projektami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm zmienił regulamin. Opozycja była przeciwna

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 07:11
W nocy ze środy na czwartek Sejm zmienił swój regulamin. Zmiana pozwala marszałkowi Sejmu na ustalenie terminu na składanie wniosków ws. kandydatur na sędziów Trybunału Konstytucyjnego w przypadkach nieopisanych dotąd w regulaminie. Opozycja krytykuje to rozwiązanie. Według Ryszarda Pertu (Nowoczesna), chodzi o to, żeby PiS mógł zgłosić kandydatów na sędziów TK w każdej chwili.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o TK. Andrzej Duda: Sejm jest władzą ustawodawczą, podejmuje decyzje

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 08:35
Sejm jest władzą ustawodawczą, podejmuje decyzje - tak prezydent Andrzej Duda skomentował w czwartek uchwały Sejmu stwierdzające nieważność wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonanego w poprzedniej kadencji Sejmu.
rozwiń zwiń