X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Andrzej Zoll: Sejm musi uszanować orzeczenie TK, może dojść do złamania konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 08:40
Sejmowi nie wolno wybrać sędziów, dopóki Trybunał Konstytucyjny nie orzeknie w sprawie czerwcowej ustawy; mogłoby dojść do złamania konstytucji – mówił w "Sygnałach dnia" prof. Andrzej Zoll.
Audio
  • Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Zoll o wyborze sędziów TK (Sygnały dnia/Jedynka)
Gmach Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie
Gmach Trybunału Konstytucyjnego w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Trybunał Konstytucyjny ma się nią zająć 3 grudnia. W tym samym czasie Prawo i Sprawiedliwość, zapowiada wybór pięciu członków Trybunału. Zdaniem Zolla scenariusz, gdy dojdzie do ich wyboru, bez względu na wyrok TK, będzie oznaczał złamanie konstytucji.

Andrzej Zoll tłumaczył, że Sejm powinien działać w granicach i na podstawie prawa. Stwierdził, że opisane wyżej stanowisko "przekreślające znaczenie wyroku TK oznaczałoby całkowite zrujnowanie fundamentalnej zasady, na której oparty jest ustrój RP, podziału władzy". 

Były prezes TK mówił, że PiS początkowo szedł dobrą drogą - wniósł do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie ustawy z czerwca. Jak stwierdził, budzi ona wątpliwości konstytucyjne, jeśli chodzi o wybór 5 sędziów, nie budzi – jeśli chodzi co do wyborów trzech. Andrzej Zoll mówił, że jest dla niego niezrozumiałe, dlaczego wniosek wycofano i przyjęto ustawy, anulujące wybór. Należy TK dać możliwość oceny tej ustawy – podkreślił Andrzej Zoll, i dodał, że dotyczy to też ustawy PiS o TK.

Zdaniem Andrzeja Zolla, jeśli Trybunał uzna, że trzech sędziów wybrano zgodnie z konstytucją, to prezydent powinien przyjąć od nich ślubowanie. Wtedy PiS mogłoby wybrać dwóch sędziów. Co jeśli TK uzna, że wszystkie czerwcowe decyzje były niezgodne z konstytucją? - Wtedy trzeba uznać, że wszystkie uchwały PiS, co prawda przyjęte zbyt wcześnie, bo powinny być podjęte po wyroku TK, ale tu już bym szat nie darł, są słuszne i PiS może przeprowadzić wybory pięciu sędziów - wyjaśniał gość Jedynki.

Andrzej Zoll zaznaczył, że TK może orzekać również o sprawach dotyczących Trybunału, bo jest strażnikiem naszych wolności i praw. - To nie orzeczenie o statusie sędziego TK (...), ale o tym, jakie są granice władzy ustawodawczej i wykonawczej - mówił. Dodał, że skład TK podczas orzekania zależy w tym przypadku od decyzji prezesa TK.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi:  Przemysław Szubartowicz

Gość: prof. Andrzej Zoll (były prezes Trybunału Konstytucyjnego)

Data emisji: 27.11.2015

Godzina: 7:18

agkm/tj

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spór o TK. PIS: Sejm sam musi naprawić swoje błędy. Opozycja: nie można zakończyć kadencji sędziów uchwałą Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 13:58
Sejm przyjął uchwały stwierdzające nieważność wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonanego w poprzedniej kadencji. PiS przekonywał, że trzeba naprawić wadliwą decyzję poprzedniego parlamentu. Zdaniem części opozycji PiS łamie konstytucję, bo chce podporządkować sobie TK .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityczny spór o TK. Na kolejnym posiedzeniu Sejm zajmie się wyborem pięciu sędziów Trybunału

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 15:27
Do wyboru nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego dojdzie na kolejnym posiedzeniu Sejmu 2-3 grudnia - poinformowali w czwartek szefowie klubów parlamentarnych. Według szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego, Sejm ma zająć się wyborem pięciu sędziów TK. W środę posłowie głosami PiS i Kukiz'15 przyjęli uchwały stwierdzające, że wybór w październiku pięciu sędziów TK nie miał mocy prawnej. Opozycja uważa, że PiS łamie konstytucję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityczne zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego. Nowi sędziowie już w przyszłym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 21:21
To nie koniec sejmowej burzy wokół Trybunału Konstytucyjnego. Po uchwaleniu przez PiS i klub Kukiz'15 unieważnienia uchwał w sprawie wyboru 5 sędziów Trybunału Konstytucyjnego, teraz czas na głosowanie nad nowymi kandydaturami.
rozwiń zwiń