Ryszard Petru: TK to w tym momencie ciało, z którego zaczynamy się śmiać

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 09:05
- Po raz pierwszy mamy do czynienia z osłabieniem Trybunału Konstytucyjnego. Opinia tej instytucji dzisiaj jest zszargana, a jutro może być ośmieszona - mówi w "Sygnałach dnia" lider Nowoczesnej Ryszard Petru.
Audio
  • Ryszard Petru o sporze wokół TK i konsultacjach społecznych ws. praworządności (Sygnały dnia/Jedynka)
Ryszard Petru
Ryszard PetruFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Przedstawiciele ugrupowań sejmowych dostali zaproszenie od prezydenta na wtorkowe konsultacje w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Z zaproszenia mają skorzystać PO, Nowoczesna i PSL. Zaproszenia otrzymali także prezes Trybunału Andrzej Rzepliński, wiceprezes Stanisław Biernat oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Ryszard Petru potwierdził, że weźmie udział w konsultacjach w Pałacu Prezydenckim. - Dobrze, że prezydent wychodzi z tą inicjatywą. W parlamentaryzmie, w demokracji trzeba rozmawiać. Jeżeli mamy różne zdania, to trzeba szukać kompromisów - ocenia przewodniczący klubu poselskiego Nowoczesna.

Gość Jedynki zwraca uwagę, że sytuacja dotycząca Trybunału Konstytucyjnego jest zagmatwana. - To co się obecnie dzieje może spowodować, że będziemy mieli zbyt wielu sędziów TK, czyli więcej niż przewiduje ustawa - mówi Ryszard Petru. - Mamy niejasność, którzy orzekają zgodnie, a którzy niezgodnie z prawem, co bardzo osłabia siłę Trybunału, bo to jest w tym momencie ciało, z którego zaczynamy się śmiać - dodaje poseł Nowoczesnej.

- Stąd apel do prezydenta, żeby rozstrzygnął ten spór, bo jest jedyną instytucją, która może jeszcze podjąć jakieś decyzje - mówi Ryszard Petru i dodaje, że jego zdaniem, Andrzej Duda powinien przyjąć ślubowanie od trzech poprzednio wybranych sędziów, natomiast parlament mógłby wybrać dwóch kolejnych.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Ryszardem Petru, który mówił także, na czym mają polegać konsultacje społeczne ws. praworządności zapowiadane przez Nowoczesną oraz o nowelizacji budżetu i projektach nowych ustaw.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Ryszard Petru (przewodniczący klubu poselskiego Nowoczesna)

Data emisji:
1.12.2015

Godzina: 8.17

kh/pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Jak Nowoczesna chce zablokować "szarżę PiS"?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 10:10
Partia Ryszarda Petru rozpoczyna konsultacje ws. działań PiS dotyczących TK i zapowiedzi zmian w mediach publicznych.
rozwiń zwiń