Stanisław Piotrowicz: Trybunał Konstytucyjny uznał, że w czerwcu dokonano zamachu na TK

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 08:25
Trybunał Konstytucyjny uznał, że w czerwcu dokonano zamachu na TK - uważa Stanisław Piotrowicz (PiS). Zdaniem gościa "Sygnałów Dnia" czwartkowe orzeczenie Trybunału ma aspekt historyczny, odnosi się bowiem do ustawy, a nie do wyboru sędziów. Odnosi się do ustawy, która została zmieniona październikową nowelą - podkreśla poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • Stanisław Piotrowicz (PiS) komentuje czwartkowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego/ Sygnały Dnia/Jedynka
Stanisław Piotrowicz
Stanisław PiotrowiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Trybunał Konstytucyjny napisał ustawę, a Platforma Obywatelska tę wadliwą ustawę przyjęła - mówi gość radiowej Jedynki i dodaje, że sędziowie TK aktywnie uczestniczyli w pracach parlamentarnych, a teraz oceniają o zgodności z konstytucją swojego dzieła. To jest grzech pierworodny - przekonuje Stanisław Piotrowicz. 

Poseł PiS podkreśla, że Sejm dokonując wyboru pięciu nowych sędziów w listopadzie bazował nie na ustawach a na regulaminie Sejmu. Zdaniem szefa sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, czym innym jest kontrola ustawy, a czym innym kontrola uchwały Sejmu. Trybunał Konstytucyjny odnosi się do ustaw, bo należy to do jego kompetencji, natomiast uchwały Sejmu w sprawach indywidualnych nie podlegają kontroli Trybunału - utrzymuje Stanisław Piotrowicz. Według niego gdyby prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł sędziów wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu, to złamałby konstytucję, bo liczba sędziów byłaby za duża.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy ze Stanisławem Piotrowiczem, dołączonej do artykułu.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Przemyslaw-Szubartowicz

Gość: Stanisław Piotrowicz (poseł PiS)

Data emisji: 4.12.2015

Godzina: 7.17

rk/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Czy jest możliwy kompromis?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 08:36
Po uchwaleniu przez PiS i klub Kukiz'15 unieważnienia uchwał w sprawie wyboru 5 sędziów Trybunału Konstytucyjnego, teraz czas na głosowanie nad nowymi kandydaturami. Goście "Sygnałów dnia" odnieśli się do ostatnich wydarzeń dotyczących tej instytucji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Wujec: pazerność na władzę zaszkodzi PiS

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 14:33
- Już w tej chwili wiele osób, które poparło tę partię w kampanii wyborczej zaczyna tego żałować - mówi w radiowej Jedynce działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL i były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Prezydent odebrał ślubowanie od czterech nowych sędziów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 12:13
Prezydent odebrał w nocy ślubowanie od czterech nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ślubowanie złożyli Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski. Zostali zaprzysiężeni podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Zachowana została ciągłość pracy Trybunału - stwierdził Andrzej Duda. PO zapowiedziała, że zaskarży do TK sejmowe uchwały o wyborze nowych sędziów.
rozwiń zwiń