Jest jeszcze szansa na kompromis ws. Trybunału Konstytucyjnego?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 09:21
TK wydał orzeczenie, które stwierdza, że Sejm poprzedniej kadencji powołał zgodnie z konstytucją trzech sędziów Trybunału, zaś dwóch niezgodnie z ustawą zasadniczą, bo przed upływem kadencji. Sędziowie badali zgodność z konstytucją ustawy o Trybunale przyjętą w czerwcu. Czy jest szansa na zakończenie sporu ws. Trybunału?
Audio
  • Cezary Gmyz i Grzegorz Sroczyński o sporze wokół TK (Sygnały dnia/Jedynka)
Grzegorz Sroczyński (L) i Cezary Gmyz (P)
Grzegorz Sroczyński (L) i Cezary Gmyz (P) Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

<<<Wyrok Trybunału Konstytucyjnego>>>

Cezary Gmyz z tygodnika "Do Rzeczy" mówi, że ma nadzieję, że nie będziemy mieli do czynienia ze wzrostem temperatury sporu politycznego wokół TK, gdyż jego zdaniem osiągnął on już swoje apogeum. - Spór o Trybunał jest tak naprawdę sporem elit, zupełnie nieczytelnym dla większości społeczeństwa, bo TK nie funkcjonuje w świadomości społecznej, jako istotny element demokracji - ocenia dziennikarz. - Polaków bardziej interesuje, czy będą mieli te 500 złotych na dziecko a emeryci darmowe leki - dodaje gość Jedynki.

Zdaniem publicysty, dobrym rozwiązaniem byłoby to, co zasugerował w środowym orędziu prezydent Andrzej Duda, czyli zastanowienie się nad sposobem wybierania sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Grzegorz Sroczyński z "Gazety Wyborczej" mówi, że nie sądzi, aby spór wokół TK ucichł, bo sprawa jest jego zdaniem zbyt poważna. - Trybunał Konstytucyjny wydał bardzo jasny wyrok a rządząca partia jasno powiedziała, że nie zamierza tego respektować. Jesteśmy w sytuacji poważnego kryzysu konstytucyjnego, który będzie eskalować i wywoływać bardzo duże emocje - mówi dziennikarz i dodaje, że nadal jest jednak szansa, aby z tej złej drogi zawrócić".

- Ta droga jest zła również dla PiS, bo jeśli chcą zmieniać Polskę, a w wielu sferach Polskę trzeba zmieniać, nie mogą tego robić w atmosferze, kiedy mają przeciwko sobie przerażone grupy społeczne. Nie da się także wprowadzać ważnych zmian, jeżeli ma się przeciwko sobie przerażoną opozycję. PiS powinien odebrać z tego naukę - ocenia Sroczyński.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Przemysław Szubartowicz

Gość: Cezary Gmyz ("Do Rzeczy"), Grzegorz Sroczyński ("Gazety Wyborczej")

Data emisji: 4.12.2015

Godzina: 8.17

kh/ag

Czytaj także

Prezydent zapowiedział debatę na temat przyszłości TK

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 23:59
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział powołanie zespołu, który zajmie się opracowaniem nowych zasad wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W swoim orędziu nie odniósł się jednak bezpośrednio do czwartkowego orzeczenia Trybunału, który uznał podstawę prawną wyboru trzech z pięciu sędziów powołanych przez koalicję PO-PSL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Piotrowicz: Trybunał Konstytucyjny uznał, że w czerwcu dokonano zamachu na TK

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 08:25
Trybunał Konstytucyjny uznał, że w czerwcu dokonano zamachu na TK - uważa Stanisław Piotrowicz (PiS). Zdaniem gościa "Sygnałów Dnia" czwartkowe orzeczenie Trybunału ma aspekt historyczny, odnosi się bowiem do ustawy, a nie do wyboru sędziów. Odnosi się do ustawy, która została zmieniona październikową nowelą - podkreśla poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń