X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wyższa kwota wolna od podatku to nie tylko zysk

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 16:25
Jeśli od 1 stycznia 2016 r. zacznie obowiązywać wyższa nieopodatkowana kwota, budżet Warszawy uszczupli się o ponad 800 mln zł. Po kilkaset mln zł stracą też inne duże miasta.
Audio
  • Wyższa kwota wolna od podatku to mniejsze wpływy to budżetów miast i gmin (Sygnały dnia/Jedynka)
Prognozowana strata dla budżetu Warszawy z powodu podwyższenia kwoty nieopodatkowanej to równowartość nowego mostu
Prognozowana strata dla budżetu Warszawy z powodu podwyższenia kwoty nieopodatkowanej to równowartość nowego mostuFoto: Depositphotos

Prezydent Andrzej Duda złożył niedawno do Sejmu projekt ustawy, która podnosi nieopodatkowaną kwotę do 8 tys. zł. Choć dzięki temu w naszych portfelach zostanie więcej, to dla gmin, miast i powiatów oznacza to bardzo duży ubytek we wspólnej kasie.

Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta wskazuje jednak, że samorządy zyskają w inny sposób. – Te środki przeznaczone do obrotu spowodują wzrost PKB o 0,5 procenta. To jest wzrost potencjału gospodarczego w poszczególnych jednostkach, a z tego potencjału też płaci się podatki na rzecz jednostek samorządu terytorialnego - tłumaczy minister.

Propozycja rozwiązań w sprawie wyższej kwoty od podatku pojawia się też w niefortunnym momencie. Samorządy mają już bowiem zaplanowane budżety na przyszły rok. Nie uwględniono w nich mniejszych udziałów w dochodach z podatku PIT.

Jak eksperci szacują całkowitą kwotę o którą zmaleją wpływy samorządów po podniesieniu kwoty wolnej od podatku, dowiesz się z nagrania.

***

Przygotował: Patryk Michalski

Goście: Bartosz Milczarczyk (rzecznik Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy), dr Aleksander Nelicki (ekspert samorządowy), Marcin Kierwiński (PO), Andrzej Dera (Kancelaria Prezydenta)

Data emisji: 8.12.2015

Godzina emisji: 6.51

Materiał wyemitowano w "Sygnałach dnia".

pg/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydenckie projekty ws. obniżenia wieku emerytalnego i zwiększenia kwoty wolnej od podatku są już w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 15:21
Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekty ustaw o obniżeniu wieku emerytalnego oraz o zwiększeniu kwoty wolnej od podatku. Pierwsza ustawa pozwala przejść na emeryturę kobietom w wieku 60 lat, mężczyznom w wieku 65 lat. Druga podwyższa kwotę wolną do 8002 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kowalczyk: wyższa kwota wolna od podatku rok później

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 07:29
Podniesienie kwoty wolnej od podatku nie nastąpi od 1 stycznia przyszłego roku, ale rok później – powiedział w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” minister Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport o podniesieniu kwoty wolnej do 8 tys. zł. Kto na tym straci, kto skorzysta

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 17:30
Przewidziane w prezydenckim projekcie podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł będzie kosztować finanse publiczne 21,2 mld zł rocznie - obliczyło Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. To o prawie 6 mld zł więcej niż wskazano w uzasadnieniu do projektu.
rozwiń zwiń