Trucizna w powietrzu. Smog dusi Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 09:10
Alarmujące dane o stanie powietrza zaczęły pojawiać się już pod koniec października we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie.
Problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest coraz większy
Problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest coraz większyFoto: Glow Images / East News

Polska, obok Bułgarii, jest najbardziej zanieczyszczonym krajem Unii Europejskiej. Za niewdrożenie europejskiego prawa dotyczącego norm związanych z zanieczyszczeniem powietrza Polska została pozwana przez Komisję Europejską, wniosek o ukaranie państwa polskiego trafił już do Trybunału Sprawiedliwości.

Zatrute powietrze to jednak przede wszystkim problem zdrowotny. Jego efektem jest astma, przewlekła choroba płuc, zawały. Zgodnie z raportem NIK z uwagi na choroby związane z zanieczyszczeniami umiera w Polsce 45 tys. osób rocznie.

Jeszcze w poprzednim parlamencie uchwalono ustawę antysmogową, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Czy jej stosowanie przyczyni się do poprawy sytuacji? Zapytamy o to w sobotnich "Sygnałach dnia" (12.12) dr hab. inż. Artura Jerzego Badydę z Politechniki Warszawskiej. Początek rozmowy o godz. 8.15.

***

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. W sobotę (12.12) zaprasza Krzysztof Grzesiowski.

tj/asz

Czytaj także

Polska będzie sądzona za smog. Grozi nam nawet 4 mld zł kary

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 14:41
Polska została pozwana przez Komisję Europejska za niewdrożenie europejskiego prawa dotyczącego norm związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Wniosek o ukaranie państwa polskiego trafił już do Trybunału Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń