Patryk Jaki: jest potrzebna nowa konstrukcja Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 08:22
W Polsce jest potrzebna głęboka refleksja na temat funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego - mówi gość "Sygnałów Dnia" Patryk Jaki, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Polityk Zjednoczonej Prawicy uważa, że Trybunał może zablokować reformy, których oczekuje społeczeństwo.
Audio
  • Patryk Jaki, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, mówi między innymi o zmianie konstrukcji Trybunału Konstytucyjnego (Sygnały Dnia/Jedynka)
Patryk Jaki mówi o potrzebie zmian w TK
Patryk Jaki mówi o potrzebie zmian w TKFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Zdaniem Jakiego, Trybunał Konstytucyjny w Polsce pełnił często niechlubną rolę, blokując zawody prawnicze, czy blokując lustrację. Można też przypomnieć kwestię OFE albo dwuletnie czekanie w sprawie kwoty wolnej od podatku - dodaje gość Jedynki. Wyjaśnia, że społeczeństwo opowiedziało się w wyborach za zmianami, a Trybunał ma największą moc blokującą. 

Fatalne ocenianie przez Polaków wymiaru sprawiedliwości, w tym najważniejszej jego części czyli Trybunału Konstytucyjnego, powoduje, że musimy się głęboko zastanowić, w jaki sposób stworzyć taką konstrukcję TK, która odbudowałaby jego autorytet i byłaby akceptowalna przez wszystkie strony sporu politycznego - przekonuje Jaki. Da się to zrobić - podkreśla. Według niego  potrzebna jest głęboka reforma wymiaru sprawiedliwości, bo ludzie często czują się poszkodowani, także przez sądy, które działają bardzo długo.

Gość "Sygnałów Dnia" powiedział także, że ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy o powszechnym rejestrze pedofilów. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy dołączonej do artykułu.


***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Patryk Jaki (sekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości)

Data emisji: 14.12.2015

Godzina emisji: 8.18

rk/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Demonstracje, protesty, spory... Trwa zamieszanie wokół Trybunału

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2015 21:46
Końca sporu o Trybunał Konstytucyjny na razie nie widać. Sobota stała pod znakiem demonstracji oraz gorących politycznych komentarzy.
rozwiń zwiń