Barbara Nowacka: cieszy wzrost świadomości obywatelskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 09:12
- Wydaje mi się, że rozpoczęła się niespecjalnie dobra zmiana, czyli bardzo wyraźny podział Polek i Polaków, którzy tak głęboko czują się podzieleni, że wychodzą manifestować swoje poglądy i swoją niezgodę - mówi w "Sygnałach dnia" współprzewodnicząca Twojego Ruchu Barbara Nowacka.
Audio
  • Barbara Nowacka o manifestacji KOD, Trybunale Konstytucyjnym i przyszłości lewicy (Sygnały dnia/Jedynka)
Barbara Nowacka
Barbara NowackaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W sobotnim marszu Komitetu Obrony Demokracji zorganizowanym pod hasłem "Obywatele dla demokracji" według stołecznego ratusza wzięło udział około 50 tysięcy osób. Uczestnicy podkreślali, że chcieli wyrazić sprzeciw wobec polityki rządu i prezydenta. Z kolei w niedzielę odbył się "Marsz Wolności i Solidarności" organizowany przez PiS, który miał przypominać o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, a także być wyrazem poparcia dla rządu i prezydenta Andrzeja Dudy.

Zdaniem Barbary Nowackiej, to dobrze, że ludzie wychodzą manifestować, bo oznacza to, iż czują się społeczeństwem obywatelskim. - Byłam podbudowana tym, że na demonstrację Komitetu Obrony Demokracji, która była organizowana właściwie spontanicznie, przez inicjatywę tak naprawdę kilku osób, przyszło kilkadziesiąt tysięcy osób. Cieszy wzrost świadomości obywatelskiej - mówi gość Jedynki.

Barbara Nowacka uważa, że Prawo i Sprawiedliwość przejęło w Polsce władzę całkowitą i zupełnie przestało liczyć się z głosem opozycji. - PiS ma mandat do rządzenia, ale nie ma w systemie demokratycznym mandatu do nie zwracania uwagi na normy prawne i na głos opozycji - mówi wiceprzewodnicząca Twojego Ruchu. - To, co robi Prawo i Sprawiedliwość to brutalizacja życia politycznego i odrzucenie dialogu społecznego, bo ten prawdziwy dialog z opozycją i społeczeństwem odbywa się za pomocą obrażania - dodaje współprzewodnicząca Twojego Ruchu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Barbarą Nowacką, która oceniła także, czy są jeszcze szanse na zjednoczenie się lewicy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Barbara Nowacka (liderka Zjednoczonej Lewicy w wyborach parlamentarnych, współprzewodnicząca Twojego Ruchu)

Data emisji: 14.12.2015

Godzina emisji: 8.18

kh/pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Marsz KOD zmieni obraz polskiej polityki?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 14:25
50 tys. ludzi – według danych stołecznego ratusza – przeszło 12 grudnia przez Warszawę w marszu "Obywatele dla demokracji” zorganizowanym przez Komitet Obrony Demokracji. Uczestnicy przyszli bronić niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego i trójpodziału władzy. Co ta demonstracja oznacza dla polskiej polityki?
rozwiń zwiń