Przerost prostaty nie musi oznaczać nowotworu

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 12:56
- Problem z gruczołem krokowym dotyczy głównie dwóch aspektów: powiększenia łagodnego, czyli rozwoju tego narządu w aspekcie nienowotworowym oraz raka prostaty - mówi urolog Roman Sosnowski.
Audio
  • Dr Roman Sosnowski o profilaktyce i leczeniu raka prostaty (Debata medyczna/Jedynka)
Zdrowie mężczyzn nie jest częścią dyskursu publicznego, a umieralność wśród mężczyzn z powodu nowotworów złośliwych jest w porównaniu z kobietami większa o 85 procent
Zdrowie mężczyzn nie jest częścią dyskursu publicznego, a umieralność wśród mężczyzn z powodu nowotworów złośliwych jest w porównaniu z kobietami większa o 85 procentFoto: GlowImages/East News

Jak tłumaczy gość radiowej Jedynki, gruczoł krokowy powiększa się u każdego mężczyzny wraz z wiekiem. - Bardzo często towarzyszą temu objawy związane z tzw. przeszkodą podpęcherzową, czyli częste oddawanie moczu, problemy z rozpoczęciem oddawania moczu, strumień moczu przerywany, czasami ból w czasie oddawania moczu lub krwiomocz. Nie ma natomiast specyficznych objawów, które od razu sugerowałyby rozpoznanie raka prostaty. W związku z tym zwracamy uwagę na te problemy, o których wcześniej mówiliśmy jeśli wykluczamy nowotwór i dalej wdrażamy właściwe postępowanie terapeutyczne dla łagodnego rozrostu tego gruczołu - informuje dr Roman Sosnowski.

Czytaj także
lekarz pacjent 1200.jpg
Zdrowie mężczyzny jest w jego rękach

Co można zrobić w zakresie profilaktyki związanej z rakiem prostaty i w jakim wieku jest ona wskazana, czy poziom testosteronu może mieć wpływ na przerost prostaty i na ile miarodajne dla wykluczenia raka gruczołu krokowego jest badanie poziomu białka PSA, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Debata medyczna

Prowadzi: Iwona Schymalla

Gość: dr Roman Sosnowski (Klinika Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie)

Data emisji: 13.12.2015

Godzina emisji: 16.16

pg/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rak prostaty - nowotwór, z którym można wygrać

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 18:39
Niestety wielu mężczyzn, u których stwierdzono powiększenie gruczołu krokowego, trafia do lekarza zbyt późno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Movember. Zdrowie mężczyzny jest w jego rękach

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 13:55
- Unikanie nadwagi, codzienna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta – to czynniki, które mogą być kontrolowane przez mężczyznę - mówi dr Roman Sosnowski, urolog.
rozwiń zwiń