Krzysztof Szczerski: postęp w stosunkach z Ukrainą niemożliwy bez prawdy historycznej

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 08:22
W stosunkach polsko - ukraińskich przechodzimy do konkretów - mówi gość "Sygnałów Dnia" minister Krzysztof Szczerski. We współpracy polsko-ukraińskiej dużo było deklaracji, nie zawsze przekładało się to na działania - podkreślał minister z Kancelarii Prezydenta.
Audio
  • Krzysztof Szczerski o stosunkach polsko-ukraińskich (Sygnały dnia/Jedynka)
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

We wtorek zakończyła się pierwsza wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie, teraz czas na konkretne działania - wyjaśnia Krzysztof Szczerski. Do tej pory bardzo wiele było deklaracji, a rzeczywistość była różna, wiemy, że także rozczarowująca - dodaje. - Przekaz pana prezydenta Andrzeja Dudy był jasny: wspomagam, ale i wymagam. To oznacza, że chcemy być obecni w reformach wewnętrznych Ukrainy i jesteśmy gotowi pomagać w stabilizacji makroekonomicznej, ale także chcemy wiedzieć, że Ukraina idzie drogą wewnętrznych reform i konsoliduje się jako państwo - mówi prezydencki minister.


Zdaniem Szczerskiego, postęp w stosunkach polsko-ukraińskich nie obędzie się bez prawdy historycznej. To bardzo trudny proces - uważa gość Jedynki. Według niego partnerstwo oznacza, że nie będziemy zaskakiwani przez stronę ukraińską decyzjami dotyczącymi prawdy historycznej, które nie będą zgodne z polską wrażliwością.

Prezydencki minister przypomniał też, że Polska chce, by na przyszłorocznym szczycie NATO w Warszawie obecna była także Ukraina.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Krzysztof-Szczerski

Data emisji: 17.12.2015

Godzina emisji: 7.18

rk/tj

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Prezydent do Polaków z Ukrainy: wiem, że mieliście to poczucie, że Polska jak gdyby o was zapomniała. Chciałbym bardzo, aby to się zmieniło

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 07:07
Na zakończenie dwudniowej wizyty na Ukrainie, prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkającymi tu Polakami. Podziękował im za pielęgnowanie tradycji narodowych i obiecał wsparcie dla prowadzonych przez nich instytucji.
rozwiń zwiń