X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bogdan Borusewicz: rocznica Grudnia nie powinna być wykorzystywana politycznie

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 09:40
- Wolałbym, żeby prezydent nie używał do kampanii politycznej PiS rocznicy Grudnia 1970 - mówił w radiowej Jedynce Bogdan Borusewicz.
Audio
  • Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz o rocznicy Grudnia '70 i walce z reżimem PRL-owskim (Sygnały dnia/Jedynka)
Bogdan Borusewicz w studiu radiowej Jedynki
Bogdan Borusewicz w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W ten sposób wicemarszałek Senatu odniósł się do dzisiejszej (17.12) wypowiedzi prezydenta, który w Gdyni podczas obchodów rocznicy tzw. Czarnego czwartku powiedział, że "za tę III RP po 1989 roku, która nie umiała wskazać sprawców tej zbrodni, wszystkim nam dziś wstyd". Borusewicz przypomniał, że proces w tej sprawie trwał 8 lat, a ciągnął się z winy prokuratora, który przesłuchał ponad 3000 świadków, a potem oni musieli stawać przed sądem. To był podstawowy błąd procesu - ocenił gość jedynki. Kiedy zmieniono wreszcie prokuratora proces ruszył.

Bogdan Borusewicz wspomina, że system PRL cechowała pogarda dla ludzi, dla ludzkiego życia. W rezultacie w Grudniu 1970 roku zginęło ponad 40 osób. -  PRL łamał ludzi, ich sumienia, to był straszny, represyjny system, aktywny w niszczeniu ludzi - mówił w radiowych "Sygnałach dnia".

Czytaj także
Gdańsk 70 janek wiśniewski pap 1200x660.jpg
Protest stoczniowców w grudniu 1970 dał początek polskim przemianom

17 grudnia dokonano masakry w Gdyni - zginęło 18 osób. - To był wstrząs. Wydawało się, że sytuacja jest beznadziejna. Jednak dziesięć lat później, w rezultacie tego Grudnia, narodził się Sierpień, zwycięstwo - mówił gość radiowej Jedynki, aktywny uczestnik walk o polską wolność.

Dlaczego protesty były wtedy na Wybrzeżu? Bogdan Borusewicz wspominał, że w Gdańsku dwa lata wcześniej, w 1968 roku, miały miejsce protesty studentów i uczniów. Zauważył, że stoczniowcy to byli młodzi, dynamiczni ludzie, na Wybrzeże po 1945 roku napłynęli pełni energii ludzie z różnych stron Polski, było dużo repatriantów, m.in. z Wileńszczyzny.

Więcej na temat Grudnia 1970 - w audycji Jedynki.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Bogdan Borusewicz (wicemarszałek Senatu z PO)

Data emisji: 17.12.2015

Godzina emisji: 8.18

agkm

>>>Zapis całej rozmowy

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
casial2015-12-19 12:24 Zgłoś
Dlaczego protesty były wtedy na Wybrzeżu? (cytat). Komentarz: To bardzo odważne i fundamentalne pytanie ! Jeszcze dzisiaj "niektórzy" słysząc je dostają przysłowiowej "febry", lub nawet "epilepsji". Jest oczywistym, że (podobnie jak w roku 1968) powodem było zwalczanie się wzajemne frakcji sięgających po "prymat" wewnątrz partii władzy, jaka była wówczas marksistowsko-leninowska PZPR ! Można by tutaj "serwować" rzeczowe argumenty "bez końca". Dzisiaj (2015) wielu"drętwieje" (stan przeciwny opisanym powyżej) na samą myśl o tym, że może nastąpić uznanie tego punktu widzenia za realistyczny. Panika, z tego powodu jest tak wielka, "że wyimaginuj sobie Waćpan, niejeden (z tego powodu) do Kamedułów wstąpił !"
casial2015-12-17 20:58 Zgłoś
Wolałbym, żeby prezydent nie używał do kampanii politycznej PiS rocznicy Grudnia 1970 - mówił w radiowej Jedynce Bogdan Borusewicz.(cytat) Komentarz: Rozumne istoty, ludzie rozważają o faktach, a unikają komentowania komentarzy. Dzisiaj (17.12.2015) mieliśmy okazję wysłuchać zdania urzędującego Prezydenta RP p. Andrzeja Dudę, oraz byłego Prezydenta RP . Lecha Wałęsę. Obydwaj wypowiadali się o tym samym, obdarzając fakty odmiennymi komentarzami. Jest to przykład świetnego opisu treści przez Obydwu. Komentarze są nieadekwatne do do tych treści, gdyż z racji kompetencji przysługują Państwu Polskiemu. Panowie Prezydenci zachowali się jak przystało: nie spierali się co do faktów ! Gentlemen`i nie dyskutują o faktach, fakty (po prostu) są!

Czytaj także

W grudniu 1970 Jaruzelski nie decydował (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 08:58
Prof. Jerzy Eisler (historyk): Pozycja generała była dość niska i oscylowała pomiędzy 20. a 25. w hierarchii władzy.
rozwiń zwiń