Premier: program zasiłków na dzieci ruszy od kwietnia

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 10:00
Beata Szydło chce, by dodatek 500 złotych na dziecko nie był wliczany do dochodu. Premier podkreśliła w Jedynce, że jest to jej stanowisko, a w tej sprawie wypowie się jeszcze strona społeczna.
Audio
  • Premier Beata Szydło o przyjętym projekcie budżetu, programie "Rodzina 500 plus", zmianach w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym i reformie służb skarbowych (Jedynka/Sygnały dnia)
Premier Beata Szydło
Premier Beata SzydłoFoto: PAP/Radek Pietruszka

Szefowa rządu tłumaczyła w "Sygnałach dnia" że "Rodzina 500+" to program prodemograficzny, lecz - w jej ocenie - da on również zastrzyk polskiej gospodarce. - Pieniądze trafią na rynek, będą wyższe wpływy VAT do budżetu - oceniła premier.

Premier Beata Szydło powiedziała, że wciąż trwają rozmowy na temat tego, jaki ostatecznie ma być kształt ustawy. Według obecnych ustaleń kwota zasiłku nie będzie wliczana do dochodu - tak obecnie się zakłada w złożonym projekcie ustawy. Premier zastrzegła, że zdania na ten temat są różne. Są również zastrzeżenia co do tego, czy świadczenia należą się osobom o najwyższych dochodach, więc ustalenia po konsultacjach mogą ulec zmianie.

Czytaj także
sz121.jpg
Premier: projekt budżetu jest optymalny, będzie reforma służb skarbowych

Jak mówiła Beata Szydło, zakłada się, że ci Polacy, którzy pracują za granicą, ale nie wyjechali na stałe, nie są objęte podobną pomocą w innych krajach, będą mogli korzystać z programu "Rodzina 500+". Beata Szydło mówiła, że często zdarza się tak, że rodzice wyjeżdżają do pracy za granicę, a dzieci zostają w Polsce. Na razie planuje się też, że kontrola wydatkowania pieniędzy będzie odbywać się w wyjątkowych przypadkach.

Premier oceniła przyjęty wczoraj projekt budżetu jako optymalny, zapowiedziała m.in. reformę służb skarbowych, uważa, że potrzebne jest zniesienie podatków od kopalin. Beata Szydło oceniła szacowane wpływy z podatku bankowego i od sklepów wielkopowierzchniowych - jej zdaniem może to być 6-8 miliardów złotych.

Więcej w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: premier Beata Szydło

Data emisji: 22.12.2015

Godzina emisji: 7.16

agkm/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Premier Beata Szydło sugeruje dymisję prezesowi Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 15:56
- Trudno mi jest pogodzić się z tym, że prezes Trybunału Konstytucyjnego w tak ostentacyjny sposób manifestuje swoje poglądy polityczne - powiedziała szefowa rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Polacy oceniają rząd Beaty Szydło? Wyniki najnowszego sondażu

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 18:09
Jak podkreśliło Centrum Badania Opinii Społecznej, stosunek do rozpoczynającego swoją działalność gabinetu Beaty Szydło jest podobny do nastawienia wobec rządu Ewy Kopacz pod koniec jego funkcjonowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: projekt budżetu jest optymalny, będzie reforma służb skarbowych

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 09:00
Beata Szydło ma nadzieję na lepsze wyniki budżetowe niż zakładane. W radiowej Jedynce poinformowała, że zaczyna się program uszczelniania wpływów z podatków.
rozwiń zwiń