Szef MSWiA: jeżeli do 6 lutego ustawa o policji nie zostanie przyjęta, służby zostaną sparaliżowane

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 08:22
- Techniki operacyjne, w świetle nowej ustawy, mogą być stosowane maksymalnie przez 18 miesięcy, dziś mogą być stosowane w nieskończoność – powiedział w radiowej Jedynce Mariusz Błaszczak.
Audio
  • Mariusz Błaszczak zapewnia, że nie zwiększy się inwigilacja Internetu przez służby (Sygnały dnia/Jedynka)
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak
Szef MSWiA Mariusz BłaszczakFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość "Sygnałów dnia" przekonywał, że projekt ustawy o policji ogranicza swobodę stosowania technik operacyjnych, a zamieszanie wokół niego, tak jak i zarzuty dotyczące inwigilacji internetu, określił jako manipulację opozycji.

Dodał, że nowe prawo musi zostać wprowadzone do 6. lutego, gdyż wynika to z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uchylił przepisy dotyczące stosowania technik operacyjnych przez służby i dał parlamentowi 18 miesięcy na dostosowanie przepisów do prawa. Mariusz Błaszczak tłumaczył, że jeśli do tego nie dojdzie to od "7 lutego policja, służby, będą sparaliżowane".

Szef MSWiA zwrócił też uwagę, że stosowanie technik operacyjnych przez służby za rządów PO wymaga wyjaśnienia, gdyż "mogły być nielegalnie wykorzystywane metody operacyjne wobec dziennikarzy" zajmujących się aferą taśmową, o czym wcześniej pisały media.

Mariusz Błaszczak mówił też o kwotach uchodźców, które zobowiązała się przyjąć Polska i finale WOŚP. Szczegóły w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Mariusz Błaszczak (szef MSWiA)

Data emisji: 4.01.2016

Godzina emisji: 7.18

pp/asz

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Szwecja i Dania wprowadziły kontrole dokumentów na granicach

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 13:24
To reakcja na kryzys migracyjny i coraz większą liczbę uchodźców przypływających do Europy.
rozwiń zwiń