Patryk Jaki: wracamy do elektronicznego systemu dozoru

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 08:20
Ministerstwo Sprawiedliwości chce częstszego stosowania kary w ramach elektronicznego systemu dozoru. Zapowiedział to w radiowej Jedynce wiceminister sprawiedliwości. Patryk Jaki podkreślił, że obecnie ten system praktycznie przestał działać.
Audio
  • Wiceminister sprawiedliwości o powrocie do systemu dozoru elektronicznego (Sygnały dnia/Jedynka)
Patryk Jaki mówił w Sygnałach dnia, między innymi o systemie dozoru elektronicznego
Patryk Jaki mówił w Sygnałach dnia, między innymi o systemie dozoru elektronicznegoFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Wyjaśnił, że koalicja PO-PSL zmieniła prawo w taki sposób, że kara pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego stała się karą ograniczenia wolności w tym systemie. Dodał, że w ten sposób obniżono rangę kary, co sprawiło, że sędziowie znacznie ograniczyli jej orzekanie.

- Chcemy ten system reaktywować - zapowiada Patryk Jaki i przekonuje, że system elektronicznego dozoru ma sporo zalet. Jest tańszy niż przetrzymywanie skazanego w więzieniu, a jednocześnie bardzo skuteczny. Wiceminister sprawiedliwości poinformował, że obecnie w Polsce systemem dozoru elektronicznego objętych jest kilkanaście tysięcy osób.

Patryk Jaki mówił także o planowanej reformie prokuratury i projekcie połączenia stanowiska prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Patryk Jaki

Data emisji: 12.01.2016

Godzina emisji: 7.13

rk/asz

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Jest decyzja rządu. Powstaną rejestry gwałcicieli i pedofilów

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 13:35
Rząd przyjął projekt ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Powstaną dwie bazy danych groźnych przestępców: rejestr z dostępem ograniczonym i rejestr publiczny, do którego dostęp będzie powszechny i bez ograniczeń.
rozwiń zwiń