Globalne ocieplenie czy po prostu zmienność pogody?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 09:27
W ubiegłym roku była bardzo łagodna. Tym razem znów mroźna. Czy tak różne zimy świadczą o klimatycznych anomaliach?
Audio
  • Czy zimy będą coraz cieplejsze? (Sygnały dnia/Jedynka)
Prace porządkowe w czasie śnieżycy w Waszyngtonie
Prace porządkowe w czasie śnieżycy w WaszyngtonieFoto: EPA/JIM LO SCALZO

Klimatolog prof. Janika Trepińska uważa, że w naszej strefie klimatycznej każda zima jest inna. Jak wyjaśniła, mrozy mogą zacząć się już w listopadzie albo dopiero w styczniu. Czasem trwają przez kilka miesięcy, a czasem tylko kilka dni. Podobnie jest z opadami śniegu.

Jak przypomniała klimatolog, zdarzało się także, że luty był najzimniejszym miesiącem roku. Najniższą temperaturę w Polsce odnotowano właśnie w tym miesiącu. W lutym 1929 roku temperatura w Krakowie spadła 33 stopnie poniżej zera.

Prof. Trepińska przyznała, że mówimy obecnie o ociepleniu, ale jej zdaniem wpływa na to nie tylko działalność człowieka. Przypomniała, że wiele jest tez przyczyn naturalnych, jak aktywność Słońca i oceanów. Klimatolog podkreśliła, że nie da się w związku z tym wskazać konkretnej przyczyny ocieplenia klimatu.

Wyjaśniła też, że jeszcze nie tak dawno uczeni mówili o oziębieniu klimatu. Kiedy do niego doszło? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: prof. Janina Trepińska (klimatolog)

Data emisji: 23.01.2016

Godzina emisji: 8.16

bk/gs

Czytaj także

Prognoza pogody: czeka nas mroźna noc. Nawet -11 stopni Celsjusza

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 06:53
Polska - jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - pozostaje w arktycznej masie powietrza, ale od zachodu za frontem zacznie napływać polarno-morska masa powietrza.
rozwiń zwiń