Rzecznik rządu: zależy nam na tym, aby brać pełną odpowiedzialność za działania prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 08:15
- Dlatego wprowadzamy nową ustawę o prokuraturze - powiedział w "Sygnałach dnia" rzecznik rządu Rafał Bochenek.
Audio
  • Rafał Bochenek o działaniach rządu (Sygnały dnia/Jedynka)
Rafał Bochenek, rzecznik rządu
Rafał Bochenek, rzecznik rząduFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i szefa prokuratury przewidują ustawy reformujące prokuraturę, które Sejm przyjął w czwartek wieczorem. Nowe przepisy trafią teraz do Senatu, który w piątek rozpocznie nad nimi prace.

- Zależy nam na tym, aby brać pełną odpowiedzialność za działania prokuratury. Teraz była stworzona pewna fasada. Z jednej strony mówiło się o pewnej niezależności prokuratury, a z drugiej strony - zarówno premier, jak i ministrowie mogli wypływać pośrednio na działalność prokuratury poprzez nieprzyjmowanie sprawozdania, z czym mieliśmy do czynienia - wskazał rzecznik rządu.

Rafał Bochenek podkreślił, że rząd nie chce wpływać na prokuraturę. - Ale chcemy mieć poczucie odpowiedzialności za to, co się dzieje - zaznaczył gość Jedynki.


Pomysł ponownego połączenia stanowisk ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego jest krytykowany. - W wielu krajach Europy Zachodniej jest taka unia personalna pomiędzy MS i PG, albo szef prokuratury jest podległy bezpośrednio ministrowi. Moim zdaniem zarzuty są nieuprawnione - stwierdził Bochenek.

- Niewyjaśnione afery z czasów poprzedniego rządu - Amber Gold, afera taśmowa i wiele, wiele innych - pokazały, że prokuratura jest nieskuteczna, a nam zależy przede wszystkim na skuteczności i zapewnianiu bezpieczeństwa i porządku publicznego - zaznaczył rzecznik rządu.

W audycji rozmawialiśmy także o głosowaniach nad poprawkami do budżetu na 2016 rok. Nasz gość zdradził też, kiedy rząd przyjmie ustawę wprowadzającą program "Rodzina 500+".

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Rafał Bochenek (rzecznik rządu)

Data emisji: 29.01.2016

Godzina emisji: 7.17

kk/pg

>>>Zapis calej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister i prokurator w jednym? Sejm podjął decyzję

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 08:22
Połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i szefa prokuratury przewidują m.in. przyjęte przez Sejm ustawy reformujące prokuraturę.
rozwiń zwiń