Czy w Układzie Słonecznym istnieje dziewiąta planeta?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 08:04
Czy istnieje życie pozaziemskie? Kto pierwszy wyśle misję załogową na Marsa? Na te i wiele innych pytań odpowiedział w radiowej jedynce Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
Audio
  • Dlaczego warto patrzeć w niebo? (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Dwaj naukowcy z Kalifornii opublikowali artykuł o dowodach na istnienie ogromnej, dziewiątej planety Układu Słonecznego. Jeden jej obrót wokół Słońca miałby zajmować nawet 20 tysięcy lat.

Czytaj także
księżyc 1200 free
Chiny zamierzają wysłać lądownik na niewidoczną półkulę Księżyca

Jak wyjaśnił Karol Wójcicki, popularyzator nauki z Centrum Nauki Kopernik, planety tej na razie nikt jej nie widział i nie odkrył. Nie wiadomo nawet, gdzie dokładnie mogłaby się znajdować. Gość Jedynki tłumaczył, jakie są w związku z tym przesłanki, by mówić o dziewiątej planecie.

Czy kiedykolwiek zostanie ona odnaleziona? - Kilkaset lat temu widzieliśmy tylko to, co można dostrzec gołym okiem - powiedział popularyzator nauki. Dodał, że z każdym rokiem jesteśmy w stanie odkrywać obiekty coraz odleglejsze.

Gość radiowej jedynki przyznał, że wierzy, iż nie jesteśmy sami w Kosmosie. Choć jednocześnie nie sądzi, że gdzieś tam szaleje po Wszechświecie UFO. Co zatem może istnieć? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: Karol Wójcicki (Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 6.02.2016

Godzina emisji: 7.15

bk/ag

Czytaj także

Jan Heweliusz – książę astronomii z Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 06:03
Mniej znany od Kopernika, ale nie mniej zasłużony dla rozwoju astronomii: gdański astronom Jan Heweliusz jest twórcą naukowej wiedzy o Księżycu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

New Horizons: błękitne niebo i lód na Plutonie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 12:58
- Pluton dołączył do ciał układu słonecznego, o których wiemy bardzo dużo - mówił w Jedynce prof. Kazimierz Stępień z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego,
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszechświat na wyciągnięcie ręki. Spektakularna wystawa w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 11:02
Wyjątkowa wystawa fotografii w Londynie zabiera nas w podróż do miejsc odwiedzonych dotąd tylko przez przemierzające kosmos satelity.
rozwiń zwiń