Historyczne spotkanie Franciszka z Cyrylem. Terlikowski: Putin musiał wydać zgodę

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 09:00
Bez woli politycznej nie byłoby tego spotkania. Tak o rozmowie papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem mówi Tomasz Terlikowski, publicysta katolicki i redaktor naczelny Telewizji Republika.
Audio
  • Tomasz Terlikowski o historycznym spotkaniu papieża Franciszka z patriarchą moskiewskim Cyrylem (Sygnały dnia/Jedynka)
Papież Franciszek i patriarcha moskiewski Cyryl. Pierwsze od ponad tysiąca lat spotkanie zwierzchników dwóch Kościołów chrześcijańskich
Papież Franciszek i patriarcha moskiewski Cyryl. Pierwsze od ponad tysiąca lat spotkanie zwierzchników dwóch Kościołów chrześcijańskichFoto: PAP/EPA/Alejandro Ernesto

W ocenie gościa radiowej Jedynki spotkanie obydwu hierarchów na Kubie ułatwił fakt, iż Franciszek jest Argentyńczykiem. Tomasz Terlikowski zauważył, że poprzednicy papieża Bergoglia - czyli Jan Paweł II i Benedykt XVI - nie byli wolni od kontekstu historycznego i mimo wieloletnich starań nie udało im się spotkać z moskiewskim patriarchą.

Zdaniem publicysty, spotkanie Franciszka z Cyrylem nie byłoby możliwe również bez zgody Władimira Putina. Tomasz Terlikowski mówił też, że papież prowadził politykę - jak się wyraził - "niedrażnienia Rosji".

- Wszystkie oświadczenia Franciszka, jakie były w ciągu ostatnich dwóch lat na temat sytuacji na Ukrainie, starannie unikały sugestii, że Rosja mogła ten konflikt eskalować - powiedział gość radiowej Jedynki. Jak przypomniał, we wspólnej deklaracji podpisanej w Hawanie papież i moskiewski patriarcha uniknęli zdecydowanych słów w sprawie wojny na Ukrainie, ograniczając się do wyrażenia ubolewania i wezwania wszystkich stron do zakończenia konfliktu.

Tomasz Terlikowski dodał, że tym, co jednoczy polityczne i niepolityczne powody spotkania duchownych, jest sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie. W ocenie publicysty, papież nadal będzie prowadził "dość łagodną" politykę wobec Moskwy. Takie działanie - zdaniem dziennikarza - będzie ignorowało interesy unitow i prawosławnych niekanonicznych na Ukrainie.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Tomasz Terlikowski (publicysta TV Republika)

Data emisji: 13.02.2016

Godzina emisji: 7.17

ag/jp

Czytaj także

Kard. Stanisław Dziwisz zaprosił patriarchę Cyryla na Światowe Dni Młodzieży 2016

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 20:55
Kardynał Stanisław Dziwisz zaprosił patriarchę Moskwy i Wszechrusi Cyryla do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Epokowe wydarzenie". Papież spotkał się z Cyrylem

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 00:29
Na lotnisku w Hawanie na Kubie doszło do pierwszego, historycznego spotkania papieża Franciszka i patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla.
rozwiń zwiń