Redaktor naczelny KAI: spotkanie Franciszka z Cyrylem otwarciem nowego rozdziału

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 09:38
- Deklaracja papieża Franciszka i patriarchy Cyryla jest ważnym historycznym dokumentem otwierającym nowe relacje między Watykanem a Patriarchatem Moskiewskim - mówi w "Sygnałach dnia" Marcin Przeciszewski.
Audio
  • Marcin Przeciszewski o spotkaniu papieża z patriarchą Cyrylem oraz pielgrzymce Franciszka do Meksyku (Sygnały dnia/Jedynka)
Marcin Przeciszewski
Marcin PrzeciszewskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W Hawanie na Kubie doszło do historycznego spotkania papieża Franciszka i patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla. Było to pierwsze od blisko tysiąca lat schizmy spotkanie zwierzchników Kościoła rzymskokatolickiego i rosyjskiego prawosławia. W podpisanej 30-punktowej deklaracji Franciszek i Cyryl wyrazili pragnienie przywrócenia jedności.

Zdaniem Marcina Przeciszewskiego, podpisany dokument ma dwa wymiary. - Spotkanie to jest otwarciem nowego rozdziału i przykładem ekumenizmu świadectwa, czyli zbliżenia wobec wyzwań, jakie stawia przed nami współczesny świat, którego sytuacja jest coraz trudniejsza a często dramatyczna - mówi gość Jedynki i dodaje, że każdy taki dokument ma także swoje odniesienie polityczne.

- Z jednej strony mieliśmy pełnego entuzjazmu pasterza Kościoła z jego ewangelicznym orędziem i szeroko otwartymi dłońmi, a z drugiej dość cynicznego rosyjskiego polityka, bo Cyryl jest nie tylko zwierzchnikiem Kościoła, ale także jednym z integralnych elementów propagandowej dyplomatycznej machiny Federacji Rosyjskiej, która ma na celu odbudowę imperialnej Rosji - podkreśla redaktor naczelny KAI.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Marcinem Przeciszewskim, który mówił także o tym, jakie mogą być owoce pielgrzymki Papieża Franciszka do Meksyku.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Marcin Przeciszewski (redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej)

Data emisji: 15.02.2016

Godzina emisji: 8.18

kh,tj

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Historyczne spotkanie Franciszka z Cyrylem. Terlikowski: Putin musiał wydać zgodę

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 09:00
Bez woli politycznej nie byłoby tego spotkania. Tak o rozmowie papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem mówi Tomasz Terlikowski, publicysta katolicki i redaktor naczelny Telewizji Republika.
rozwiń zwiń