Teczka TW "Bolek" - polisa ubezpieczeniowa gen. Kiszczaka

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 08:00
Publicyści są zdania, że generał Czesław Kiszczak zgromadził w domu dokumenty dawnej służby bezpieczeństwa, bo chciał mieć swego rodzaju polisę ubezpieczeniową.
Audio
  • po co gen. Czesław Kiszczak zabrał teczkę TW "Bolek"? (Sygnały dnia/Jedynka)
Bogusław Chrabota (P) i Paweł Lisicki (L)
Bogusław Chrabota (P) i Paweł Lisicki (L)Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Po to się takie rzeczy robiło, po to takie rzeczy robili wysocy oficerowie służby bezpieczeństwa, żeby mieć haki na różne osoby, które mogły im zagrozić - podkreśla Paweł Lisicki. Jego zdaniem, teczka TW "Bolek" nie była jedynym materiałem, który składał się na tę polisę ubezpieczeniową.

IPN udostępnił dziś teczki TW "Bolka" znalezione w domu Czesława Kiszczaka.

Bogusław Chrabota zwraca uwagę, że nawet otwarcie w przeszłości archiwów nie doprowadziło by do tego, że opinia publiczna poznałaby teczkę TW "Bolek". - Tej teczki by nie znaleziono, bo ta teczka była ukradziona - podkreśla publicysta. Nie rozumie przy tym, po co Czesław Kiszczak chował nagrania filmowe ze spotkań w Magdalence.

Co to jest mentalność ubecka i na czym polegał? Dlaczego III RP nie była w stanie odzyskać archiwów SB? Co gośćie Jedynki zarzucają Lechowi Wałęsie? Posłuchaj całej dyskusji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Michał Rachoń

Goście: Bogusław Chrabota (Rzeczpospolita), Paweł Lisicki (Do Rzeczy)

Data emisji: 22.02.2016

Godzina emisji: 8.15

agCzytaj także

Czy dokumenty gen. Kiszczaka ostatecznie zamykają epokę III RP?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 13:18
IPN podał, że w aktach gen. Czesława Kiszczaka znajduje się m.in. teczka personalna i teczka pracy TW "Bolek" oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". Do tej sprawy odnieśli się goście radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister w KPRM o sprawie Lecha Wałęsy: w Polsce nie przeprowadzono lustracji

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 08:11
Fundamenty III RP powstały na "okłamywaniu społeczeństwa, narodu" – przekonywał w radiowej Jedynce Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zawierają teczki TW "Bolka"? "Każdy człowiek ma swoją skomplikowaną historię"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 09:20
Instytut Pamięci Narodowej udostępni dziś teczki tajnego współpracownika ps. Bolek, dotyczące Lecha Wałęsy. Do tej sprawy odnieśli się komentatorzy Trójki.
rozwiń zwiń