Plan Morawieckiego - cykl Jedynki cz.5

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 07:00
"Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", nazywany też planem Morawieckiego, ma w kolejnych latach pobudzić rozwój rodzimej gospodarki. Tłumaczymy, jakie są jego główne założenia oraz sprawdzamy, czy ma on szansę na realizację.
Audio
  • Filar pierwszy - odbudowa polskiego przemysłu (Jedynka / Sygnały dnia)
  • Filar drugi - rozwój innowacyjnych firm (Jedynka / Sygnały dnia)
  • Filar trzeci - kapitał dla rozwoju (Jedynka / Sygnały dnia)
  • Filar czwarty - ekspansja zagraniczna (Jedynka / Sygnały dnia)
  • Filar piąty - rozwój społeczny i regionalny (Jedynka/Sygnały dnia)
Plan Morawieckiego - jakie są szanse na jego realizację?
Plan Morawieckiego - jakie są szanse na jego realizację?Foto: PAP/Archiwum/Mateusz Morawiecki

Siła polskiej gospodarki ma opierać się na pięciu filarach. Na ich wzmocnienie i rozbudowę w kolejnych 25 latach wydamy ponad bilion złotych. Mateusz Morawiecki, minister rozwoju podczas prezentacji programu tłumaczył, że środki na inwestycje zostaną pozyskane między innymi z funduszy unijnych wraz z wkładem własnym, na tę kwotę składa się też potencjał inwestycyjny spółek skarbu państwa i polskich firm. Wicepremier mówił też o kapitale drzemiącym w nadpłynności banków czy pieniądzach, które pochodzą z Polskiego Funduszu Rozwoju. A jaki jest plan inwestycji?

Mateusz Morawiecki popdkreślał konieczność odbudowy polskiego przemysłu. - Polska ma jeszcze przemysł, nie zlikwidowaliśmy wszystkiego, aczkolwiek trzeba pamiętać, że dwie trzecie polskiego eksportu jest elementem firm zagranicznych - zauważył. Plan zakłada też budowę przyjaznego otoczenia dla przedsiębiorców i zapewnienie im odpowiednich warunków do rozwoju i tworzenia innowacji.

W tym celu ma powstać tzw. konstytucja dla firm. - Znajdą się tam transparentne warunki do prowadzenia biznesu z punktu widzenia elementów skarbowych i regulacyjnych - podkreślił wicepremier. "Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" kładzie też nacisk na promocję polskiego eksportu. - Przedsiębiorca, który odniósł sukces na podwórku krajowym, powinien ekspandować ponieważ poprzez to (…) w większym stopniu buduje swój własny kapitał - mówił Morawiecki.

Jakie są szanse na zrealizowanie tych założeń? Marta Masłowska zapytała ekspertów, na ile realny jest tzw. plan Morawieckiego. Ważną część tego planu stanowią programy rozwojowe poszczególnych gałęzi gospodarki. Jakie są ich założenia, sprawdzała Dorota Świerczyńska.

***

Przygotowały: Marta Masłowska, Dorota Świerczyńska

Data emisji: 22-25.02.2016, 29.02.2016

Godzina emisji: 6.40

Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia".

pkur/ag

Czytaj także

100 dni rządu Beaty Szydło. Co udało się zrealizować?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 19:12
Gabinetowi Beaty Szydło nie było dane zaznać zwyczajowego spokoju, darowanego nowej ekipie przez opozycję na pierwsze 100 dni rządów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Kidawa-Błońska: to nie było sto dobrych dni dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 10:59
- Jest mi bardzo trudno powiedzieć coś dobrego o rządzie Beaty Szydło - mówiła w radiowej Jedynce wicemarszałek Sejmu z Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marzena Machałek z PiS: nie wszystko da się zrobić w ciągu stu dni

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 13:03
- Sto dni to okres symboliczny, a przecież my umówiliśmy się z Polakami na 4 lata i na pewno będziemy realizować te obietnice w odpowiednim tempie. Tu nie chodzi o czas, tylko o rzetelność - mówi Marzena Machałek z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 dni rządu. Premier Beata Szydło w "Sygnałach dnia"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 10:51
W piątek mnie 100 dni rządu premier Beaty Szydło. To najlepszy moment, aby podsumować działania jej gabinetu.
rozwiń zwiń