Demonstracje KOD. "Wyjście na ulice to święte prawo demokracji"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 07:00
- KOD to ważne zjawisko i nowa jakość na polskiej scenie i obywatelskiej, i politycznej - uważa Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita").
Audio
  • Kamila Baranowska i Marcin Piasecki o demonstracjach KOD i dokumentach IPN Lecha Wałęsy (Sygnały dnia/Jedynka)
Manifestacja KOD pod hasłem Polska murem za Wałęsą odbyła się 28 lutego w Gdańsku. Wiec zorganizowano w obronie byłego prezydenta RP, legendarnego przywódcy Solidarności Lecha Wałęsy.
Manifestacja KOD pod hasłem "Polska murem za Wałęsą" odbyła się 28 lutego w Gdańsku. Wiec zorganizowano w obronie byłego prezydenta RP, legendarnego przywódcy "Solidarności" Lecha Wałęsy. Foto: PAP/Adam Warżawa

Zdaniem dziennikarza Komitet Obrony Demokracji daje możliwość zamanifestowania swoich poglądów ludziom, którym nie podoba się jakikolwiek element funkcjonowania państwa.

W sobotę 27 lutego w Warszawie odbyła się manifestacja pod hasłem "My, naród", a dzień później w Gdańsku KOD zorganizował manifestację solidarności z Lechem Wałęsą. Piasecki przyznał, że ruch działa doraźnie, reaguje na "problemy, co do których część ludzi chce wyrazić swoje zdanie czy rodzaj sprzeciwu". - Sprawa Lecha Wałęsy pozwoliła na nowo wlać paliwo w ten, moim zdaniem już nieco przygasający, ruch - mówiła o Komitecie Obrony Demokracji Kamila Baranowska, publicystka "Do Rzeczy".

Goście Michała Rachonia rozmawiali także o dokumentach znalezionych w domu gen. Czesława Kiszczaka - wśród udostępnionych przez Instytut Pamięci Narodowej akt są m.in. teczka personalna, teczka pracy TW "Bolek" i odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane Lech Wałęsa "Bolek". Prezes IPN Łukasz Kamiński zapowiedział, że dokumenty będą poddane różnego rodzaju badaniom i weryfikacji, w tym także "ekspertyzom typu grafologicznego". 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Kamila Baranowska ("Do Rzeczy"), Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 29.02.2016

Godzina emisji: 8.18

asz/pg

Czytaj także

Minister w KPRM o sprawie Lecha Wałęsy: w Polsce nie przeprowadzono lustracji

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 08:11
Fundamenty III RP powstały na "okłamywaniu społeczeństwa, narodu" – przekonywał w radiowej Jedynce Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Szłapka: przestańmy niszczyć porządek konstytucyjny w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 08:04
- Komisja Wenecka wyraźnie pisze, że obecna sytuacja jest bardzo złym momentem na dyskusję o zmianie konstytucji - mówi w "Sygnałach dnia" poseł Nowoczesnej.
rozwiń zwiń