Abp Henryk Muszyński: Zjazd Gnieźnieński jest pomostem między Wschodem i Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2016 08:00
 - Zjazd Gnieźnieński jest przede wszystkim skierowany do ludzi młodych. Mają możliwość poznania osób wybitnych, możliwość spotkania, wymiany zdań, możliwość dawania świadectwa - mówi arcybiskup-senior gnieźnieński.
Audio
  • Abp Henryk Muszyński o znaczeniu X Zjazdu Gnieźnieńskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
Arcybiskup Henryk Muszyński
Arcybiskup Henryk MuszyńskiFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Specyfiką Zjazdu Gnieźnieńskiego jest charakter ekumeniczny, uczestniczą w nim nie tylko przedstawiciele wszystkich wyznań chrześcijańskich, ale i przedstawiciele innych religii.

- Zjazd ma charakter religijny, charakter rozważań. Każdorazowo znajdujemy problem, który jest związany z obecnymi wydarzeniami. X Zjazd Gnieźnieński nawiązuje do 1050. rocznicy chrztu Polski - przypomina arcybiskup Muszyński.

- Z jednej strony kierujemy naszą myśl do początku chrześcijaństwa, ale z drugiej strony stawiamy pytanie - jak wygląda nasze świadectwo dzisiaj? Chrzest jest nie tylko darem, ale i zobowiązaniem. Dziś pytamy o to co uczyniliśmy z tym darem, jak wykorzystaliśmy czas odzyskanej wolności, czy jesteśmy naprawdę wolni, ile jest wartości chrześcijańskich w kulturze, w świadectwie naszego życia - podkreśla hierarcha. 

Czy przesłanie Jana Pawła II z II Zjazdu Gnieźnieńskiego, który podkreślał, że nie będzie jedności Europy tak długo jak nie stanie się ona wspólnotą ducha, wciąż jest aktualna? Jakie owoce przynoszą kolejne zjazdy? Jakie były początki niezwykłych spotkań w Gnieźnie, które zapoczątkował II Zjazd Gnieźnieński, który odbył się w 1997 roku? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: arcybiskup Henryk Muszyński (arcybiskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej, były prymas Polski)

Data emisji: 12.03.2016

Godzina emisji: 7.14

gs/mr

>>> Zapis całej rozmowy >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

X Zjazd Gnieźnieński. Chrześcijanie o chrzcie, ekonomii, rodzinie i polityce

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 07:01
Spotkaniu towarzyszy hasło ,"Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

X Zjazd Gnieźnieński. Prymas Polski: zjazdy są niczym kropla, która drąży skałę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 08:04
- Ludzie, którzy przyjeżdżają do Gniezna, nie tylko spotykają się i dyskutują, ale także zabierają stąd iskrę dobra i nadziei - powiedział w "Sygnałach dnia" arcybiskup Wojciech Polak.
rozwiń zwiń