Dyskusja wokół Trybunału Konstytucyjnego to spór prawny czy polityczny?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2016 09:30
O kryzysie konstytucyjnym i możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji dyskutowali politolodzy: prof. Wawrzyniec Konarski i prof. Andrzej Zybała.
Audio
  • Politolodzy prof. Wawrzyniec Konarski i prof. Andrzej Zybała dyskutują o sporze wokół Trybunału Konstytucyjnego (Sygnały dnia/Jedynka)
Od lewej: prof. Wawrzyniec Konarski i prof. Andrzej Zybała
Od lewej: prof. Wawrzyniec Konarski i prof. Andrzej Zybała Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Cała sytuacja wokół Trybunału jest formą "polityzacji" tego organu, ale nie jest to zaskoczenie nawet w perspektywie światowej. Być może mamy zły klucz doboru osób zasiadających w Trybunale Konstytucyjnym, bo zbyt często są one identyfikowane z konkretnymi opcjami politycznymi, a to nadaje takiemu sporowi rangę politycznego - uważa prof. Wawrzyniec Konarski.

- Prawnikom akademikom udałoby się porozumieć w sprawie kształtowania tej instytucji. Politycy absolutnie nie są w stanie dojść do konsensusu, ponieważ traktują Trybunał Konstytucyjny podobnie jak cały szereg różnych elementów prawa, jak instrument walki. Uznają, że jeśli przejmą jedną czy drugą instytucję, to uzyskają przewagę nad oponentami - ocenia prof. Andrzej Zybała.

Jakie są dalsze możliwe scenariusze rozwoju sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego? Jak spór polityczny wpływa na społeczeństwo? Jakie konsekwencje międzynarodowe dla Polski może mieć spór wokół Trybunału i opinia Komisji Weneckiej? Czy polscy politycy to patrioci?

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Wawrzyniec Konarski (Uniwersytet Jagieloński), prof. Andrzej Zybała (Szkoła Główna Handlowa)

Data emisji: 12.03.2016

Godzina emisji: 8.39

gs/mk

>>> Zapis całej rozmowy >>>

Czytaj także

Andrzej Halicki: klucze do rozwiązania kryzysu konstytucyjnego ma prezydent

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2016 08:48
- Myślę, że powinno bardzo szybko dojść do spotkania z udziałem wszystkich reprezentacji politycznych na temat Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w radiowej Jedynce poseł PO Andrzej Halicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o TK. Jacek Sasin: Warunki stawiane przez PO są nie do przyjęcia

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2016 09:31
- Opozycja musi chcieć kompromisu. Mamy jednak wrażenie, że traktuje Trybunał Konstytucyjny, jako pole walki politycznej z rządem - mówi w "Sygnałach dnia" poseł PiS.
rozwiń zwiń