Minister środowiska o Puszczy Białowieskiej: sytuacja jest niezwykle niebezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 08:56
- To co wyglądało jak piękny drzewostan rosnący na bogatych glebach, z udziałem wielu gatunków, nagle uległo rozpadowi - mówił w "Sygnałach dnia" minister środowiska Jan Szyszko.
Audio
  • Jan Szyszko o sytuacji w Puszczy Białowieskiej (Sygnały dnia/Jedynka)
Jan Szyszko w studiu radiowej Jedynki
Jan Szyszko w studiu radiowej Jedynki Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Minister środowiska poinformował w niedzielę, że w dwóch trzecich nadleśnictw w Puszczy Białowieskiej zostaną podjęte działania zabezpieczające drzewostan przed inwazją korników. W jednej trzeciej nadleśnictw natomiast nie będzie ingerencji.

Decyzja ta ma związek z wnioskiem leśników powołujących się na szkody wyrządzone w drzewostanie przez korniki. Przeciwko wyrębowi drzew protestują organizacje ekologiczne i część naukowców.

Jan Szyszko wyjaśnił w radiowej Jedynce, że w Puszczy Białowieskiej zanikają siedliska priorytetowe i w związku z tym trzeba działać. Jak mówił minister środowiska, puszcza została stworzona ręką człowieka, dlatego ingerencja w znajdujący się w niej drzewostan pozwoliłaby zachować występujące tam unikatowe rośliny.

- Zmieniła się cała szata roślinna, zamarło kilkaset tysięcy drzew. Nie możemy pozostawić sytuacji samej sobie - podkreślił prof. Szyszko.

Jak na problem Puszczy Białowieskiej patrzą sami mieszkańcy? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Michał Rachoń

Gość: Jan Szyszko (minister środowiska)

Data emisji: 14.03.2016

Godzina emisji: 7.40

mr/pg

>>> Zapis całej rozmowy >>>

Czytaj także

Wycinka Puszczy Białowieskiej? Jest decyzja ministerstwa

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 19:56
Według ministra środowiska, w 2/3 nadleśnictw zostaną podjęte działania zmierzające do zahamowania "procesu destrukcji siedlisk".
rozwiń zwiń