Władysław Kosiniak-Kamysz: trzeba bronić polskiej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 07:58
- Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego to zły projekt dla rolnictwa, ale również dla tych, którzy chcą osiedlać się na wsi - powiedział w "Sygnałach dnia" prezes PSL.
Audio
  • Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz o projekcie ustawy o ziemi (Sygnały dnia/Jedynka)
Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL
Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSLFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Ustawa miała chronić przed obcokrajowcami, a ona zrównuje ich z polskimi rolnikami. Robi z nich obcokrajowców, blokuje sprzedaż i możliwość rozwoju gospodarstwa rodzinnego - podkreślił.

Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że ustawa proponowana przez większość parlamentarną w obecnym kształcie jest nie do przyjęcia. Ludowcy zwracają uwagę, że prawo dziedziczenia ziemi może być utrudnione. - Ta sprawa nie jest doprecyzowana, nie można zawłaszczać prawa własności oraz wchodzić w prawa dziedziczenia - przyznał szef PSL.

Zgodnie z zapisami w projekcie, nabywcami ziemi rolnej będą mogli być tylko rolnicy indywidualni. Przyjęte zasady obrotu nieruchomościami rolnymi nie będą dotyczyć nabywania ziemi w wyniku dziedziczenia. Kupno nieruchomości będzie trwale połączone z wymogiem osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz zakazem zbywania i wydzierżawiania zakupionej ziemi przez 10 lat. Zgodę na sprzedaż ziemi przed upływem tego terminu będzie mógł wydać sąd.

Gość Jedynki wyraził też zdziwienie tym, że SLD, partia której nie ma w parlamencie, deklaruje chęć postawienia premier Beaty Szydło przed Trybunałem Stanu. - SLD chwyta się brzytwy, podkręca spór, a to jest niepotrzebne. Polacy oczekują wyjścia z sytuacji pata konstytucyjnego - powiedział prezes PSL. Jego zdaniem ws. sporu o TK potrzebne jest większe zaangażowanie prezydenta.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Wojciech Dąbrowski

Gość:
 
Władysław Kosiniak-Kamysz (szef PSL)

Data emisji: 22.03.2016

Godzina emisji: 7.15

to/tj

>>>Zapis całej rozmowy<<<

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Projekt ustawy o ziemi trafi do komisji

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 14:39
Sejm sprzeciwił się wnioskowi PO o odrzuceniu projektu ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Tym samym, rządowa propozycja przepisów trafi pod obrady sejmowej komisji rolnictwa.
rozwiń zwiń