Eksperci o zamachach w Brukseli: Europa przespała swój czas

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 09:59
- Widać słabość Europy, która jest bezbronna w starciu z terrorystami - przyznali goście "Sygnałów dnia".
Audio
  • Dr Monika Bartoszewicz i gen. Tomasz Bąk o terroryźmie w UE (Sygnały dnia/Jedynka)
Ewakuacja lotniska Zaventem koło Brukseli
Ewakuacja lotniska Zaventem koło Brukseli

Dr Monika Bartoszewicz zwróciła uwagę na problem dotyczący identyfikacji wroga. - Mówimy, że jesteśmy w stanie wojny, ale nie klasyfikujemy z kim lub czym. Współczesne zagrożenie terroryzmem nakłada się na 3 strukturalne czynniki w UE: charakterystyka terrorystów, którzy wychowali się w Europie, strefa Schengen, która sprawia, że cała Europa jest tak silna, jak jej najsłabsze ogniowo i strefy w miastach, gdzie terroryści mogą być niezauważalni dla policji - powiedziała.

Według gen. Tomasza Bąka trudno jest walczyć z przeciwnikiem, którego nie widać. - Po zamachach na WTC, Londynie czy Madrycie państwa UE przedsięwzięły jakieś kroki, ale zabrakło dobrej koordynacji - zauważył.

Dodał, że Europa przespała swój czas, zbyt wolno tworzono systemy antyterrorystyczne. - Stanęliśmy przed faktem w sytuacji, gdy staliśmy się trochę bezbronni - podkreślił.

Dr Bartoszewicz powiedziała, że w walce z terroryzmem równie istotna, co współpraca instytucjonalna, jest praca u podstaw. - W samej Francji jest 8 tys. osób uznanych za takie, które mogą być zaangażowane w działalność terrorystyczną. To pokazuje skalę problemu - zauważyła.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Wojciech Dąbrowski

Gość: Dr Monika Bartoszewicz (ekspert ds. stosunków międzynarodowych z Akademii Finansów i Biznesu Vistula) gen. Tomasz Bąk (szef Centrum Studiów nad Terroryzmem)

Data emisji: 23.03.2016

Godzina emisji: 8.15

to/asz

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Belgia w szoku po atakach. Trwają operacje antyterrorystyczne

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 08:50
We wtorkowych zamachach w Brukseli zginęło 34 osoby, a ponad 200 zostało rannych. Służby antyterrorystyczne ścigają jednego z podejrzanych o zorganizowanie ataków.
rozwiń zwiń