Nowelizacja Karty Polaka. "Chcemy potraktować naszych rodaków w sposób podmiotowy"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 08:21
- Chcemy im dać wybór mówiąc: jeżeli będziecie chcieli zostać na ziemi swoich ojców i dziadków - będziemy wam pomagać w krajach waszego zamieszkania. Jeżeli będziecie chcieli przyjechać do Polski i osiąść tu na stałe - stworzymy wam taką możliwość - mówił w "Sygnałach dnia" Michał Dworczyk z PiS.
Audio
  • Michał Dworczyk z PiS o nowelizacji Karty Polaka (Sygnały dnia/Jedynka)
Michał Dworczyk
Michał DworczykFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Sejm w ubiegły piątek jednogłośnie przyjął nowelizację Karty Polaka. To dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego. Przyznawany jest osobom polskiego pochodzenia żyjącym w 15 krajach za wschodnią granicą, powstałych lub odrodzonych po rozpadzie ZSRR, które nie uznają podwójnego obywatelstwa.

Zgodnie z projektowanymi zmianami posiadacze Karty Polaka będą traktowani na podobnych zasadach jak obywatele polscy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Jak powiedział w audycji "Sygnały dnia" przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą Michał Dworczyk, "z takimi sytuacjami ekstraordynaryjnymi mieliśmy do czynienia na przykład w ciągu ostatniego roku, kiedy musieliśmy ewakuować naszych rodaków z Donbasu i Mariupola".

- Wtedy bardzo wyraźnie mogliśmy się przekonać, że w polskim prawie nie ma stosownej podstawy prawnej, żeby naszych rodaków, posiadających Kartę Polaka, traktować podobnie jak obywateli Polski, udzielając im pomoc. Nie było podstawy prawnej, żeby tej pomocy udzielić sprawnie, szybko i skutecznie. My ten stan zmieniamy - wskazał gość radiowej Jedynki. - Ale to jest tylko jedna ze zmian, którą wprowadza obecna nowelizacja - podkreślił Dworczyk i wyjaśnił na czym polega istota noweli.

W audycji rozmawialiśmy także o ustawie repatriacyjnej. Gość Jedynki poinformował, że trwają nad nią intensywne prace. - Wiem, że te przepisy są dopracowywane. Jestem przekonany, że wkrótce trafią do konsultacji międzyresortowych, a później do Sejmu - oznajmił.

Poseł PiS skomentował też zamieszanie wokół ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Ryszarda Schnepfa.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Michał Rachoń

Gość: Michał Dworczyk (przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą, PiS)

Data emisji: 4.04.2016

Godzina emisji: 7.13

kk/pg

>>>Zapis całej rozmowy<<<

Czytaj także

Ułatwienia w osiedlaniu się w Polsce dla posiadaczy Karty Polaka

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 12:57
Sejm w piątek jednogłośnie przyjął nowelizację Karty Polaka. Posiadacze Karty będą mogli liczyć m.in. na dofinansowanie do wynajęcia mieszkania czy zwolnienie z opłat konsularnych.
rozwiń zwiń