Komitet "Stop Aborcji": chcemy większej ochrony życia

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2016 08:36
- Staramy się wprowadzić prawo, które będzie chroniło życie każdego człowieka w Polsce - mówił w "Sygnałach dnia" Mariusz Dzierżawski z Fundacji "Pro - prawo do życia".
Audio
  • Mariusz Dzierżawski o prawie aborcyjnym (Sygnały dnia/Jedynka)
Mariusz Dzierżawski
Mariusz Dzierżawski Foto: PR/Wojciech Kusiński

Komitet Inicjatywy Obywatelskiej "Stop Aborcji" został zarejestrowany w Sejmie. Od soboty można zbierać podpisy pod projektem ustawy o powszechnej obronie życia. Komitet ma trzy miesiące na zebranie 100 tys. podpisów popierających inicjatywę ustawodawczą.

W projekcie znajdują się m.in. zapisy uchylające dotychczasowe, prawne możliwości przerwania ciąży. Mariusz Dzierżawski mówił w radiowej Jedynce, że istotą projektu jest zwiększenie ochrony życia dzieci, aby "nie można było ich legalnie zabijać w polskich szpitalach". - Walczymy o lepszą ochroną dzieci poczętych - zaznaczył.

Projekt zawiera także zapisy nakładające na administrację rządową i samorządowej pomoc materialną i opiekę dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matkom, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że do poczęcia doszło w wyniku czynu zabronionego. Zmiany dotyczą także Kodeksu karnego; wnioskodawcy proponują kary m.in. za spowodowanie śmierć dziecka poczętego.

Obecnie w myśl ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży, aborcję można przeprowadzić, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Mariusz Dzierżawski (Fundacja "Pro - prawo do życia")

Data emisji: 09.04.2016

Godzina emisji: 8.15

aj/tj

Czytaj także

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji" zarejestrowany w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 20:00
W najbliższych dniach organizacja rozpocznie zbieranie 100 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o powszechnej obronie życia.
rozwiń zwiń