Tomasz Budasz: gdyby nie Gniezno, nie byłoby Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 08:30
- Jesteśmy dumni z tego, że żyjemy tu, gdzie powstała Polska - mówi w "Sygnałach dnia" prezydent Gniezna, Tomasz Budasz.
Audio
  • Prezydent Gniezna Tomasz Budasz o 1050. rocznicy chrztu Polski (Sygnały dnia/Jedynka)
Przy pomniku Św. Wojciecha w Gnieźnie odbyło się w środę uroczyste powitanie i czuwanie modlitewne przy kopii cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który przybył do Gniezna z okazji uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski
Przy pomniku Św. Wojciecha w Gnieźnie odbyło się w środę uroczyste powitanie i czuwanie modlitewne przy kopii cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który przybył do Gniezna z okazji uroczystości 1050. rocznicy Chrztu PolskiFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

W czwartek, 14 kwietnia przypada początek głównych uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski. Na miejsca najważniejszych ceremonii wybrano Gniezno, Ostrów Lednicki i Poznań. Obchody będą miały charakter kościelno-państwowy. Swoim patronatem objął je prezydent Andrzej Duda.

Tomasz Budasz podkreśla, że obchody rocznicy chrztu Polski mają wyjątkowe znaczenie dla mieszkańców Gniezna. - Do miasta zjeżdżają po 15 latach najważniejsze władze państwowe oraz kościelne. Fakt, że tutaj zaczynają się obchody potwierdza to, że tu powstała Polska - mówi gość Jedynki.

- Gniezno jest pierwszą stolicą Polski. Gdyby nie Gniezno, szeroko rozumiany dzisiaj powiat gnieźnieński i Ostrów Lednicki, pewnie nie byłoby Wielkopolski, czy nawet Polski - zaznacza prezydent miasta.

Tomasz Budasz mówi, że obchody rocznicowe potrwają w Gnieźnie do końca lipca. Ich finałem będzie duże widowisko historyczne w dniach 30-31 lipca dotyczące chrztu Polski. Do Gniezna przyjedzie także kilka tysięcy członków grup rekonstrukcyjnych, którzy pokażą, jak żyli dawni Słowianie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z gościem "Sygnałów dnia", który mówił także o wydarzeniach towarzyszących obchodom 1050. rocznicy chrztu Polski, które odbywają się w Gnieźnie m.in. wystawie "966 uśmiechów".

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Tomasz Budasz (prezydent Gniezna)

Data emisji: 14.04.2016

Godzina emisji: 8.14

kh/gs

Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prymas Polski: chrzest przełomowym wydarzeniem

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 09:41
Chrzest Polski miał przełomowe znaczenie dla rozwoju naszego państwa. Mówił o tym w "Sygnałach dnia" prymas Polski, metropolita gnieźnieński, arcybiskup Wojciech Polak.
rozwiń zwiń