"Katedra gnieźnieńska jest nazywana matką polskich kościołów"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 10:30
Historia katedry jest długa, zaczyna się w X wieku. Kościół był wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany po niszczących ją pożarach. - W prezbiterium perłą architektoniczną jest konfesja św. Wojciecha, czyli srebrna trumna,  która kryje relikwie św. Wojciecha - mówi ks. kan. Jarosław Bogacz.
Audio
  • ks. kan. Jarosław Bogacz opowiada o historii katedry gnieźnieńskiej (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Historia podziemi katedry gnieźnieńskiej (Sygnał dnia/Jedynka)
  • Jak "czytać" Drzwi Gnieźnieńskie? (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Co kryje skarbiec katedry gnieźnieńskiej? (Sygnały dnia/Jedynka)
Najważniejsza polska świątynia była zamieniana przez obce wojska na magazyn zboża czy stajnie dla koni. Wszystko to miało na celu upokorzenie Polaków
Najważniejsza polska świątynia była zamieniana przez obce wojska na magazyn zboża czy stajnie dla koni. Wszystko to miało na celu upokorzenie PolakówFoto: goronzo/pixabay/CC0

- W Gnieźnie na Wzgórzu Lecha znajdowała się siedziba Mieszka i jego syna Bolesława Chrobrego. Tu powstała pierwsza metropolia na ziemiach polski, tu przybywa Otton III przywożąc swoje słynne prezenty dla tej katedry, a sam zostaje obdarowany relikwią św. Wojciecha - przypomina dyrektor Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Katedrę w Gnieźnie wielokrotnie pustoszyły pożary, których przyczynami najczęściej były burze. - Zdarzały się też podpalenia, co wiązało się najczęściej z najazdami obcych wojsk. Ostatnia taka tragedia miała miejsce w styczniu 1945 roku, kiedy wojska sowieckie ostrzelały wieże katedry, doprowadzając do ich zawalenia i powodując ogromne zniszczenia - mówił ks. kan. Jarosław Bogacz. 

Co kryje skarbiec katedry gnieźnieńskiej? Jak często odbywają się w katedrze prace archeologiczne i konserwatorskie? Która część kościoła jest najstarsza? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: ks. kan. Jarosław Bogacz (dyrektor Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej)

Data emisji: 14.04.2016

Godzina emisji: 6.41

gs

Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prymas Polski: chrzest przełomowym wydarzeniem

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 09:41
Chrzest Polski miał przełomowe znaczenie dla rozwoju naszego państwa. Mówił o tym w "Sygnałach dnia" prymas Polski, metropolita gnieźnieński, arcybiskup Wojciech Polak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Budasz: gdyby nie Gniezno, nie byłoby Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 08:30
- Jesteśmy dumni z tego, że żyjemy tu, gdzie powstała Polska - mówi w "Sygnałach dnia" prezydent Gniezna, Tomasz Budasz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arcybiskup Gądecki: odejście od wiary prowadzi do nihilizmu

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 09:32
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki mówił w "Sygnałach dnia", że osłabienie wiary może prowadzić do osłabienia Polski.
rozwiń zwiń