Prezydent Poznania: chrzest wprowadził Polskę do kręgu kultury europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 08:30
Chrzest Polski i dokonania Mieszka I dały podwaliny pod państwowość - mówił w Jedynce prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Obchody 1050. rocznicy tego wydarzenia odbywają się m.in. w stolicy Wielkopolski.
Audio
  • Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (Sygnały dnia/Jedynka)
Msza święta w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie, w ramach obchodów jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski
Msza święta w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie, w ramach obchodów jubileuszu 1050-lecia Chrztu PolskiFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Chrzest sprawił, że Polska została już na wieki spozycjonowana w kulturze zachodnieuropejskiej - mówił w "Sygnałach dnia" w Jedynce prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Przyznał, że nie wiadomo wciąż, gdzie Mieszko I przyjął chrzest – według historyków mogły to być Poznań, Gniezno, Ostrów, a nawet Magdeburg. Prezydent Poznania zaznaczył jednak, że jego miasto było jedną ze stolic Piastów – wówczas było nią to miejsce, gdzie przebywał książę.

Główne punkty obchodów 1050-lecia chrztu Polski w Poznaniu to uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego i procesja maryjna. Po raz pierwszy w historii Zgromadzenie Narodowe zbierze się poza Warszawą. Podczas obrad prezydent Andrzej Duda wygłosi okolicznościowe orędzie. 

W sobotę zostanie pokazany musical "Jezus Chrystus Superstar", przygotowano inne wydarzenia kulturalne, naukowe, edukacyjne.

Jacek Jaśkowiak opowiadał też o Bramie Poznania – to nowoczesne muzeum poświęcone początkom Polski. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Jacek Jaśkowiak (prezydent Poznania)

Data emisji: 15.04.2016

Godzina emisji: 7.40

agkm/gs

Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

1050. rocznica Chrztu Polski. Poznań: ponad 30 tysięcy widzów obejrzy "Jesus Christ Superstar"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 08:18
34 tys. widzów zobaczy w sobotę na Inea Stadionie w Poznaniu musical "Jesus Christ Superstar" z Markiem Piekarczykiem w roli Jezusa. Spektakl zwieńczy trzydniowe, centralne obchody 1050-lecia chrztu Polski, obchodzone w Gnieźnie, Ostrowie Lednickim i Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1050. rocznica Chrztu Polski. Obrady Sejmu i Senatu w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 12:21
Z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości w stolicy Wielkopolski odbywa się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, podczas którego prezydent Andrzej Duda wygłasza orędzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Karczewski: obowiązkiem państwa było nadać uroczysty charakter tej dacie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 09:00
Uroczysta sesja Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu na 1050-lecie Chrztu Polski ma podkreślić wymowę tego wydarzenia i jego znaczenie dla historii naszego kraju - mówił w "Sygnałach dnia" marszałek Senatu, Stanisław Karczewski.
rozwiń zwiń