1050-lecie Chrztu Polski. "Każda wspólnota potrzebuje symboli"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 07:56
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński mówił w "Sygnałach dnia", że bez Chrztu Polski nie byłoby państwa polskiego. Sobota jest trzecim dniem obchodów 1050. rocznicy tego wydarzenia.
Audio
  • Piotr Gliński o 1050. rocznicy Chrztu Polski (Sygnały dnia/Jedynka)
Piotr Gliński
Piotr GlińskiFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Piotr Gliński tłumaczył, że przyjęcie chrześcijaństwa było dla ziem polskich wyborem cywilizacyjnym i kulturowym. Wyznał, że dla niego osobiście najważniejsza w chrześcijaństwie jest miłość bliźniego.

Minister kultury przypomniał, że 50 lat temu obchody tysiąclecia Chrztu Polski odbywały się w atmosferze sporu między państwem a Kościołem.

- Dziś mamy możliwość zorganizowania godnych obchodów, w których uczestniczy cała wspólnota polityczna. Umożliwia to refleksję nad chrztem, który stał się aktem założycielskim polskiej wspólnoty państwowej - podkreślił gość Jedynki.Piotr Gliński poinformował, że jako minister wesprze kilka muzeów upamiętniających początki państwa polskiego, w tym muzeum w Wiślicy. Istnieje też pomysł utworzenia muzeum na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Wicepremier uznał za bardzo cenne wzrastające zainteresowanie społeczeństwa sprawami historii.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Piotr Gliński (wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego)

Data emisji: 16.04.2016

Godzina emisji: 7.15

mr/tj

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Prezydent: chrzest Polski najważniejszym wydarzeniem w dziejach państwa

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 20:01
Mamy obowiązek strzeżenia fundamentów naszej tradycji i kultury, obowiązek budowania silnego państwa, opierając się na szacunku, uczciwości, a jak trzeba bohaterstwie w obronie ojczyzny - mówił prezydent Andrzej Duda w orędziu na sesji Zgromadzenia Narodowego z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.
rozwiń zwiń