Wicemarszałek Sejmu: głosowanie ws. sędziego TK należało powtórzyć

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 08:10
Barbara Dolniak uważa, że jeśli według PiS kandydat na nowego sędziego TK miał wystarczające poparcie na sejmowej sali, należało poświęcić dodatkowe 15 minut na powtórzenie głosowania.
Audio
  • Barbara Dolniak z Nowoczesnej o sporze wokół wyboru nowego sędziego TK (Sygnały Dnia/Jedynka)
Barbara Dolniak
Barbara DolniakFoto: Wojciech Kusiński/PR

Marek Kuchciński w liście do prezydenta Andrzeja Dudy napisał, że w głosowaniu dotyczącym wyboru nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, ewentualne oddanie głosu za nieobecnego posła Kornela Morawieckiego było jedynym tego typu przypadkiem. W kolejnym liście stwierdził, że uchwała w sprawie wyboru sędziego TK została powzięta skutecznie. Na tej podstawie prezydent zapowiedział, że przyjmie ślubowanie Zbigniewa Jędrzejewskiego.

Wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak z Nowoczesnej stwierdziła, że nie wie, jakie argumenty zdecydowały o uznaniu przebiegu głosowania za prawidłowy.

Jak podkreśliła, opozycja doszła do wniosku, że mamy do czynienia z naruszeniem prawa, poprzez głosowanie przez posłankę w imieniu innego posła. Jej zdaniem, już to uzasadniałoby powtórzenie głosowania.

Wicemarszałek Sejmu wyjaśniła, dlaczego nie złożono wniosku o powtórne głosowanie. Jak zaznaczyła, nie przyjęto wniosku o przerwę, w której posłowie opozycji chcieli przygotować wniosek na piśmie i zebrać pod nim wymagane 30 podpisów.

W jej ocenie niejasna sytuacja podczas głosowania kładzie się cieniem na wyborze kandydata na sędziego TK i proces ten będzie teraz stale negowany.

Posłanka Nowoczesnej mówiła także o tym, dlaczego jej zdaniem upłynięcie kadencji prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego nie zakończy kryzysu konstytucyjnego i czy jej ugrupowanie chciałoby cofnąć takie reformy, jak wprowadzenie programu "Rodzina 500+".

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Barbara Dolniak (wicemarszałek Sejmu, Nowoczesna)

Data emisji: 20.04.2016

Godzina emisji: 7.40

bk/tj

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Prezydent odbierze przysięgę od sędziego TK Zbigniewa Jędrzejewskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 12:27
W ubiegłym tygodniu profesor Zbigniew Jędrzejewski został wybrany przez Sejm na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń