ONR na mszy w białostockiej katedrze. "Dobrze, że kuria przeprosiła"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 08:05
- Wiadomo, że młyny Kościoła mielą bardzo powoli. A tutaj reakcja była błyskawiczna. Pozostaje za to pochwalić - mówił w "Sygnałach dnia" Agaton Koziński z "Polska The Times".
Audio
  • ONR na mszy w białostockiej katedrze. Jest reakcja (Sygnały dnia/Jedynka)
Tomasz Wiścicki i Agaton Łoziński w studiu radiowej Jedynki
Tomasz Wiścicki i Agaton Łoziński w studiu radiowej JedynkiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Publicysta skomentował w ten sposób oświadczenie Kurii Archidiecezjalnej w Białymstoku, która przeprosiła wszystkich, którzy "poczuli się dotknięci zachowaniem członków Obozu Narodowo-Radykalnego w katedrze białostockiej". Chodzi o nabożeństwo odprawione tam w sobotę (16.04), które było częścią obchodów 82. rocznicy powstania Obozu Narodowo-Radykalnego. Nabożeństwu przewodniczył ks. Jacek Międlar. "Zero tolerancji dla ogarniętej nowotworem złośliwym Polski i Polaków. Zero tolerancji dla tego nowotworu. Ten nowotwór wymaga chemioterapii (...) i tą chemioterapią jest bezkompromisowy narodowo-katolicki radykalizm" - mówił podczas mszy.

Zdaniem Agatona Kozińskiego był to klasyczny przykład wystąpienia politycznego. - Polityk zawsze tworzy linie podziału, dzieli na obozy "my" kontra "oni". Jednak chleb duchownego nie powinien na tym polegać. Powinien dążyć do tworzenia wspólnoty - przypomniał gość Jedynki.

Natomiast zdaniem Tomasza Wiścickiego samo pojawienie się ONR jako części Obozu Narodowego było dziwaczne. - To był wytwór lat 30. XX wieku związany ze zniechęceniem do demokracji. Nagle po 80 latach znaleźli się ludzie, którzy chcą tę tradycję kultywować. Szczęśliwie nie było ich wielu - powiedział publicysta "Więzi".  - Zawsze mamy do czynienia z jakimiś marginesami i dziwactwami. O ile kiedyś ONR nie był garstką dziwolągów, to dzisiaj nią jest. To jest folklor - dodał publicysta.

Goście Jedynki mówili również w audycji o możliwym rozwiązaniu konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Agaton Koziński ("Polska The Times"), Tomasz Wiścicki ("Więzi")

Data emisji: 20.04.2016

Godzina emisji: 8.14

tj/pg

Czytaj także

Białystok: kuria przeprasza za mszę ONR w katedrze, sprawą marszu zajmie się Rzecznik Praw Obywatelskich

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 13:32
Burza wokół obchodów organizowanych przez Obóz Narodowo-Radykalny w Białymstoku. Kościół przeprasza za nabożeństwo ONR w katedrze i podkreśla, że obcy jest mu nacjonalizm. Od obchodów odcięły się również władze politechniki, na której terenie zorganizowano koncert. Sprawą zajmie się Rzecznik Praw Obywatelskich, po sygnałach, że obawiano się o bezpieczeństwo zagranicznych studentów. Wydarzenia te mogą rzutować na wizerunek Polski - niepokoi się z kolei minister nauki.
rozwiń zwiń