"Duża" ustawa medialna. "Media publiczne należy chronić"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 09:08
- Przy bardzo mocnym komercializowaniu i tabloidyzowaniu się mediów, przy dominacji kapitału niemieckiego w mediach, wzmocnienie mediów publicznych jest bardzo ważne i bardzo pilne - powiedział w Jedynce Michał Karnowski.
Audio
  • "Duża" ustawa medialna w Sejmie (Sygnały dnia/Jedynka)
Roman Imielski i Michał Karnowski
Roman Imielski i Michał KarnowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Sejm ma dziś przeprowadzić pierwsze czytanie tzw. "dużej" ustawy medialnej. Na projekt składając się trzy propozycje ustaw autorstwa PiS: o mediach narodowych, o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające ustawę o mediach narodowych i ustawę o składce audiowizualnej.

Pakiet ten przewiduje m.in. przekształcenie od 1 lipca TVP, Polskiego Radia i PAP w instytucje mediów narodowych a także wprowadzenie składki audiowizualnej w wysokości 12 lub 15 zł miesięcznie, pobieranej z rachunkiem za prąd od 1 stycznia 2017 roku.

- Cieszy mnie, że jest jakaś poważna analiza mediów publicznych - powiedział w "Sygnałach dnia" Michał Karnowski z wpolityce.pl. - Należy mediów publicznych bronić, należy je chronić, bo one są wspólnym dorobkiem i służą całej wspólnocie - stwierdził.

Według Romana Imielskiego z "Gazety Wyborczej" przez 25 lat różne partie polityczne traktowały media jako własność i z tym należałoby zrobić porządek. Jego zdaniem media publiczne wymagają m.in. jasnego określenia finansowania.

Wysłuchaj całej audycji, w której rozmawialiśmy także o projekcie ustawy antyterrorystycznej.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Michał Karnowski (wpolityce.pl, "wSieci"), Roman Imielski ("Gazeta Wyborcza")

Data emisji: 28.04.2016

Godzina emisji: 8.14

kk

Czytaj także

Jarosław Sellin zapowiada szeroką debatę nad ustawą medialną

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 08:05
Projekt ustawy został zgłoszony przez posłów. - Daje to możliwość szybszego procedowania, ale nie będziemy unikać szerokiej debaty publicznej wokół tego projektu - zapewnił w radiowej Jedynce wiceminister kultury.
rozwiń zwiń