X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni: dzisiejsza emigracja pozbawiona jest piętna

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 08:21
- Nie ma ona charakteru przymusowego, jest to decyzja podjęta indywidualnie - przekonywała w radiowej Jedynce Karolina Grabowicz-Matyjas.
Audio
  • Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni mówi o różnicach między obecną a wcześniejszą emigracją Polaków zagranicę (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Olek Remesz/Wikimedia Commons

Dziś obchodzimy, obok Święta Flagi, również Dzień Polonii i Polaków za granicą. To święto 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i przyznających się do polskich korzeni. Jego celem jest umacnianie poczucia jedności wszystkich Polaków na świecie.

Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni mówiła w "Sygnałach dnia", że w porównaniu do obecnej emigracji, wcześniejsza miała "kompletnie innym wymiar, była wyjazdem na stałe i z taką dramatyczną decyzją się wiązała."

- Dzisiejsza emigracja w dobie szybkich środków lokomocji, internetu, Skype'a jest czymś innym. Sami emigranci podkreślają, że nie ma już takiego piętna. To już jest po prostu wyjazd, bycie obywatelem świata. Samo zjawisko uległo tak dużej transformacji, że trudno jest teraz porównywać losy różnych pokoleń - podkreślała.

Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni mówiła też o projekcie archiwumemigranta.pl pokazującym różne aspekty emigracji. Szczegóły w dźwięku.

Dzień Polonii i Polaków za granicą pomaga rodakom żyjącym na obczyźnie w zachowaniu świadomości narodowej. Najliczniejsza grupa emigracji i osób polskiego pochodzenia żyje w Stanach Zjednoczonych. Inne duże skupiska są w Brazylii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech. Polacy mieszkają m.in. na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Konstytucyjnym opiekunem diaspory jest marszałek Senatu.

Święto zostało ustanowione w 2002 roku uchwałą Senatu, w dowód uznania dla Polonii i Polaków za ich dorobek i wkład w odzyskaniu przez kraj niepodległości.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Michał Rachoń

Gość:  Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni)

Data emisji: 02.05.2016

Godzina emisji: 7.15

pp/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marszałek Senatu: nigdy nie zapomnimy o Polakach na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 21:53
W ciągu 10 lat zamierzamy dokończyć repatriację Polaków z azjatyckiej części byłego Związku Radzieckiego - zapowiedział w niedzielnym wystąpieniu telewizyjnym marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
rozwiń zwiń