Nagrody Festiwalu Dwa Teatry dla Stanisławy Celińskiej i Henryka Talara

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 09:33
Otwarcie Festiwalu odbyło się w poniedziałek 23 maja o godz. 20.00 na Scenie przy Skwerze Kuracyjnym obok Molo w Sopocie. W trakcie uroczystości Stanisława Celińska i Henryk Talar otrzymali Wielkie Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2016".
Audio
  • Janusz Kukuła i Dorota Buchwald o festiwalu "Dwa Teatry 2016" (Sygnały dnia/Jedynka)
Laureaci Wielkiej Nagrody Festiwalu Dwa Teatry za całokształt twórczości, aktorzy Stanisława Celińska (L) i Henryk Talar (P) pozują do zdjęć, po gali otwarcia festiwalu, 23 bm. w Sopocie. (awmgo)
Laureaci Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" za całokształt twórczości, aktorzy Stanisława Celińska (L) i Henryk Talar (P) pozują do zdjęć, po gali otwarcia festiwalu, 23 bm. w Sopocie. (aw/mgo) Foto: PAP/Adam Warżawa

- Stanisława Celińska jest jak melodia z dzieciństwa, którą śpiewała nam mama lub babcia. Nawet w najgorszych chwilach, gdzieś w zakamarkach naszej umysłowości i duszy, pojawia się, by nas pocieszyć - mówił o aktorce dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. 


Zobacz serwis Polskiego Radia
dwa teatry 1200.jpg
Festiwal Dwa Teatry

Natomiast Henryka Talara porównał do drzewa. - Nie wypowiem jego nazwy, bo polszczyzna ma wiele pułapek znaczeniowych. Wszyscy jednak pamiętamy wiersza Jana Kochanowskiego o drzewie, aby usiąść w jego cieniu i odpocząć. Mam takie skojarzenie, że nawet w najburzliwszych czasach Henryk Talar niesie spokój, precyzję i mądrość - dodał Kukuła.

Dyrektor Teatru Polskiego Radia przypomniał, że nowością tegorocznego festiwalu są słuchowiska dla dzieci - "Dwa Teatry dzieciom". - Chyba żadna instytucja w Polsce nie dba o edukację dzieci i młodzieży tak jak Polskie Radio. Tak pojmujemy nasza misję. Mam nadzieję, że to się spodoba i pozostanie na stałe w programie festiwalu - powiedział Janusz Kukuła.

Do uczestniczenia w wydarzeniach związanych z festiwalem "Dwa Teatry" zapraszała również Dorota Buchwald, dyr. Instytutu Teatralnego.  - Namawiam wszystkich, którzy są w Sopocie, by zajrzeli do Multikina, zamknęli oczy i powędrowali do teatru wyobraźni. Nasze konkursowe słuchowiska to niezwykle piękna podróż - powiedziała Buchwald.

Goście Sygnałów dnia przedstawili atrakcje tegorocznego festiwalu, tłumaczyli, jak wielkie zasługi dla rozwoju sztuki teatralnej ma Teatr Polskiego Radia i Teatr Telewizji, a Janusz Kukuła przedstawił nadchodzące premiery Teatru Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia), Dorota Buchwald (dyrektor Instytutu Teatralnego)

Data emisji: 23.05.2016

Godzina emisji: 8.15

tj/mg