Patryk Jaki: spór o TK, to spór o prawo do zmiany Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 08:07
- Nie zgodzimy się, by urzędnicy z Brukseli mówili nam co robić – mówił w "Sygnałach dnia" wiceminister sprawiedliwości. Jego zdaniem, w tle sporu z KE o TK znajduje się fakt, że Polska nie chce przyjąć imigrantów.
Audio
  • Spór wokół TK. Czy jest możliwy kompromis? (Jedynka?sygnały dnia)
Patryk Jaki
Patryk JakiFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Co do Komisji Europejskiej, to sądzę, że chciała iść z nami na twardo, ale chyba zobaczyła, że czasy w których polski rząd, na kolanach przyjmował instrukcje z Brukseli, skończyły się, to "se ne vrati" – powiedział Patryk Jaki. Według polityka, z tego powodu Komisja Europejska zaczęła szukać dialogu.


Czytaj więcej
szydło1200.jpg
Premier: spór o TK trzeba rozwiązać w Polsce

Wiceminister sprawiedliwości poinformował, że rządzący przedstawili kolejną propozycję rozwiązania sporu, ale opozycja, po raz kolejny, nie ma jednolitego stanowiska ws. kompromisu. - Dla niech jest tylko jedno stanowisko i nie ruszą się o krok, a to pokazuje ich prawdziwe intencje – ocenił Jaki.  

Gość Jedynki stwierdził, że "PO wraz z prawniczymi elitami poprzedniego systemu, widząc, że tracą władzę, chcieli stworzyć trzecią izbę parlamentu – Trybunał Konstytucyjny, gdzie mogliby blokować wszystko, co uchwali rząd". Według polityka, "w całym sporze chodzi o to, czy mamy prawo zmieniać Polskę, czy nie".

Patryk Jaki ustosunkował się także do wypowiedzi byłego prezesa Sądu Najwyższego Adama Strzembosza, który zaapelował do prawników, by przygotowali się na ciężkie czasy. Wypowiedział się także na temat planowanej reformy sądownictwa i opozycji w prokuraturze wobec Zbigniewa Ziobry oraz o zmianach uszczelniających system ściągania podatku VAT.  

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Patryk Jaki (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 25.05.2016

Godzina emisji: 8.13

iz/tj

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Komisja Europejska gotowa służyć pomocą ws. Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 18:55
Do Warszawy przyjechał wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, żeby z szefową polskiego rządu porozmawiać o sporze wokół Trybunału Konstytucyjnego. Swoje rozmowy w gronie liderów politycznych mieli też politycy w Sejmie.
rozwiń zwiń