Publicyści o sporze wokół TK: każdy powinien dokonać rachunku sumienia

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 09:27
- Musimy przyznać sobie wzajemnie prawo do tego, że ktoś wygrywa wybory. I to jest klucz do pojednania - mówił Michał Karnowski. Zdaniem Grzegorza Sroczyńskiego, strona rządząca nie przyznaje opozycji uczciwości, ani dobrych intencji.
Audio
  • Michał Karnowski i Grzegorz Sroczyński o tym, kto powinien zainicjować pojednanie w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał KonstytucyjnyFoto: Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 p/Wikimedia Commons

"Potrzeba nam więcej pokoju i spokoju, i nie wystarczy zawiesić spory na czas przyjazdu papieża" - powiedział w uroczystość Bożego Ciała kard. Kazimierz Nycz. Tymczasem narasta podział społeczny i polityczny w naszym kraju. Spór niezmiennie toczy się wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Michał Karnowski uważa, że w obecnym sporze politycznym wcale nie chodzi o TK. - Tu chodzi o to, że strona, która rządziła przez ostatnie osiem lat, musi przyznać prawo do sprawowania rządów. Oni uważają, że demokracja jest tylko wtedy, gdy prawica jest w opozycji i nie jest ona godna przejąć rząd. A jeśli już przejmie, to uruchamia się wtedy nie język opozycji, tylko język delegitymizacji. I to musi się zmienić - ocenił publicysta.

- Ze strony obozu władzy w kółko płyną słowa nienawiści - odpowiadał Grzegorz Sroczyński z "Gazety Wyborczej", który uważa, że właśnie dlatego nie jest to sytuacja, w której jego strona może spokojnie mówić o tych rządach jako normalnych, które można spokojnie oceniać.  - Rozumiem, że obaj mamy tę samą diagnozę, tylko winowajcę widzimy gdzie indziej - dodał.

Czy Kościół mógłby być podmiotem, który zainspiruje dialog pomiędzy jedną a drugą stroną polityczną? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Michał Karnowski ("W Sieci"), Grzegorz Sroczyński ("Gazeta Wyborcza")

Data emisji: 27.05.2016

Godzina emisji: 8.13

mfm/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak